Субота, 5 Жовтня, 2024

Замки та палаци Вінниччини

Якщо оцінювати область по кількості історичних пам’яток, то лідируючі позиції займе Вінниччина. Вона наповнена замками та палацами, фортецями, садибами, це втілення історії, котра збереглася до наших днів. Детальніше про спадщину найцікавіших замків, палаців Вінниччини розповість Вінниця Майбутнього.

Палац Потоцьких

Розташований палац у місті Тульчин. Це представник класицизму, будівлю почали будувати ще в 1781 році на замовлення сім’ї Потоцьких, а закінчили в 1985 році. Проєкт склав французький архітектор Лакруа.

Виглядає палац розкішно, це 2 поверхи. Парадний двір має відкриту лоджію (10 колон іонійського ордену). Якщо поглянути на даний ансамблю зверху, палац та простір поряд нагадує літеру «П», направлену на місто. На території цвіли оранжереї, котрі складалися з лимонів, апельсинів та мандаринів. Поруч знаходився парк, закладений на честь гречанки Софії, красуні-любові Станіслава Потоцького.

Раніше палац містяни полюбляли називати Тульчинським Версалем. В цьому місці проводили світські прийоми та масштабні бали. Пишність палацу зачаровувала та вражала. Гості з різних куточків світу приїжджали, щоб прийняти участь у світському заході. Замок був осередком живопису, нумізматики, порцеляни. В стінах палацу зберігались зразки світових класиків, унікальні книги.

Чимало пліток та легенд оповито навкруги багатства Потоцьких. Одна з найбільш популярних версій полягає в тому, що заможна родина займалася видобутком золота. Подейкують, що над його видобутком працювали ченці-алхіміки у підземеллях.

Наразі палац змінився, від дивовижного багатства не залишилося майже нічого. Лише велична споруда є згадкою про історію заможної родини.

Палац княгині Марії Щербатової

Княгиня заклала палац ще в 1885 році, чеський архітектор Іржі Стібрал зайнявся будівництвом. Будівля збереглася в чудовому стані, стиль – неокласицизм. Знаходиться палац в невеличкому містечку Немирів Вінницької області, є його окрасою.

Будівництво палацу то починали, то припиняли, причому декілька разів. Причиною стала ворожка, котра передбачила смерть княгині Марії Щербатової після завершення будівництва. Пророцтво дійсно збулося. Після повного закінчення будівельних робіт, внутрішнього оздоблення, княгиню разом з сином та донькою, невісткою розстріляв червоноармієць, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння. Це сталося в січні 1920 року.

Палац побудували з вапняку, він чудово зберігся у первісному вигляді та плануванні. Більшість деталей декору також залишилися в чудовому стані. Особливу увагу містян та туристів привертає парковий фасад, його прикрашає чотириколонний іонічний портик з балюстрадою. Скульптури левів традиційно прикрашають парадні сходи. Поруч розташований дендропарк площею 85 гектарів.

Цікаво, що в 2007 році (постановою від 18 грудня) даний палац визнано «Перлиною Вінниччини», і це дійсно так.

Палац Грохольських

У селищі Вороновиця, Вінницька область, розташований палац Грохольських. Це комплекс споруд кінця 18 століття, виконаний в стилі раннього класицизму.

Садибу заснував польський магнат – граф Міхал Грохольський. Відомо, що він був сином брацлавського судді Францішека Ксаверія Грохольського. Садиба виступала в ролі оборонного замку-палацу. Поряд стояли дві башти, далі рів та вал. Трохи згодом будівлю зробили вище, добудували два павільйони. Частина елементів добудови не зберіглася до наших часів. Зате туристи можуть побачити наживу залишки розкоші. Мова йде про павільйон, водонапірну вежу, котра реалістично нагадує архітектуру середньовіччя.

Окрім величних залів, в садибі була масштабна бібліотека, котра містила близько 10 тисяч томів книг французькою, англійською та польською мовами. В тому ж приміщенні розташовували колекцію лицарських обладунків, зброї. Приємно радувала гостей стайня маєтку, в якій знаходилися породисті коні.

Палац графа Ксідо

Споруду вважають однією з найбільш яскравих пам’яток Вінниччини, котра розташована у місті Хмільник, на Замковій горі. Відомо, що господарем замку був граф Ксідо (ад’ютант генерала А. Стеселя). З біографії графа відомо, що він був греком, а під час проходження служби в Казахському піхотному полку, іммігрував до Росії.

Архітектор замку – І. Фомін, котрий створив досить неординарний на той час стиль будівлі. Мова йде про виконання переднього фасаду в стилі ренесансу з масивною колодою. Якщо порівнювати з іншими спорудами, контраст дійсно відчутний. Важко повірити в те, що дивишся на один будинок.

Легендами оповите життя графа – Костянтина Ксідо. Він користувався величезним успіхом серед жінок, його можна було назвати альфонсом. Він спокусив графиню Левашову (на той час літня жінка була глухонімою) задля того, щоб покращити своє фінансове становище. У щирість таких стосунків ніхто не вірив, але й досі є повір’я, що замок Ксідо є осередком любові. Ті люди, котрі зізнаються один одному в коханні на арковому мосту, будуть щасливі, а їх кохання буде вічним та щирим.

Замок знаходиться в аварійному стані, але туристи можуть зробити яскраві світлини на території замку.

Палац генерала Заботіна

Така будівля є окрасою села Мала Ростівка Вінницької області. Генерал царської армії Заботін побудував палац в 1901 році. Серед «панських» маєтків Вінниччини, даний палац виявився найохайнішим. Достеменно невідомо, ким був та що робив на території Вінниччини генерал.

Палац чудово зберігся до наших часів. Туристів приваблюють статуї на будівлі, автентичні леви. Будівля має цілком доглянутий вигляд. Відомо, що декілька років тому бізнесмен викупив маєток, на території знаходилися сторожі. Про власника замку нічого не відомо.

Чимало палаців, неймовірних маєтків розташовано на території Вінницької області. Деякі з них мають занедбаний стан, але в них відчувається історія. Чимало палаців і досі зберегли красу, пишність, навіть певну величність. Це далеко не весь перелік. Туристи мають змогу побачити їх самі, стати частиною історичної спадщини області.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.