П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Вуличне мистецтво: які мурали прикрашають Вінницю

Мурали — універсальний спосіб оздобити спальні райони та підкреслити красу центральних вулиць міста. З 2015 року у Вінниці реалізовують проєкт VIN-ART-CITY, за участі в якому художники оздоблюють стіни міських будівель за власними ідеями. До справи долучаються вінницькі митці, таланти з інших міст України, а також Чехії. Далі на vinnytsia-future.

”Космічні мрії”

Мурал прикрашає один з багатоповерхових будинків на проспекті Космонавтів. Робота виконана  одеським художником Віктором Подрезовим. Мурал створювався до дня міста у 2021 році в рамках проєкту VIN-ART-CITY. Малюнок виконаний у космічній тематиці, відповідно до концепції проспекту. На будівлі зображений великий космонавт, що тримає в руці купу повітряних куль у вигляді планет Сонячної системи на фоні космічного простору.

“Лебединий світанок”

Мурал створений за ескізом Олександра Марченка, який вже не один раз працював над оздобленням вінницьких вулиць. Малюнок розміщений на багатоповерхівці на вулиці Стельмаха. В центрі композиції знаходиться пара закоханих птахів, та ще один лебідь позаду, що злітає. Лебеді є символом кохання, а світанок — початком чогось нового. Птахи знаходяться в оточенні пір’я, яке, опускаючись на воду, перетворюється на човники. На прохання одного з мешканців будинку, що займається бджільництвом, художник незаплановано додав до малюнку невеличку бджолу. Над створенням стінопису Олександр працював близько півтора місяця.

“Арка натхнення”

Ще один проєкт розроблений до Дня міста у 2021 році. “Арка натхнення” зображена на арці будинку, розташованого на вулиці Соловйова у центрі міста. Автором малюнку є Ірина Прокопчук, що поєднала у своїй роботі елементи модернізму та класицизму. Перед нанесенням малюнку були проведені підготовчі роботи: стіну вирівняли та пофарбували у білий колір. Тоді Ірина озброїлась пензликами, фарбами та приступила до творчості. На малюнку зображені античні амфори та міфічний птах у блакитно-жовтих відтінках. Біля муралу встановили підсвітку, що дозволяє добре роздивитись його у будь-який час доби.

“Стежка” 

“Стежка” прикрашає стіну бібліотеки №1,  проте малюнок не є новим муралом. Вперше ідею втілили ще у 2015 році, аби мистецьким шляхом зобразити неподільність України, включно з українським півостровом Крим, але згодом візерунки були перекриті утеплювальним матеріалом. Їх збирались відновити до 2018 року, проте реконструкція відбулась лише у 2021 році, присвячена до Дня міста. 

Над ескізом працювало одразу три автори: Ольга Михайлюк та Юлія Гушул, а також Рустем Скибін, що має кримськотатарське походження та співпрацював з відомими людьми, серед яких була і співачка Джамала. Відновлений мурал повторює елементи попереднього, де зображено поєднання кримськотатарських та українських орнаментів, за винятком цитат з творів Михайла Коцюбинського, що були нанесені у першому варіанті муралу.

Молода дівчина, кіт та знаки зодіаку

Малюнок став дебютною роботою вінницької художниці Наталії Вусик, створеною в рамках проєкту  VIN ART CITY. Авторка асоціює стінопис з місцевою молоддю. Мурал зображує молоду дівчину, яка плете разом з чорним пухнастим помічником, мріючи про зоряне небо. Космічна частина стінопису складається з представників усіх знаків зодіаку та сузір’я кита. Художниця використовувала звичайні пензлі та фасадну акрилову фарбу, що є стійкою та зручною у використанні.

“Добробут”

Автором стінопису є львівський художник Тарас Довгалюк, чий ескіз вийшов у фінал  конкурсу марал-арт. Малюнок з’явився у центрі міста на вулиці Соборній. Стіну будинку прикрашають два великих лелеки, які  асоціюються з добробутом, свободою, домашнім затишком, адже українці вірять, що ці птахи приносять щастя і створюються гнізда тільки там, де живуть хороші люди. Птахи зображені в польоті на фоні блакитного неба. Величезний мурал на стіну, що охоплює три поверхи будинку був виконаний Тарасом менш ніж за тиждень.

“Соняхи та птахи”

Ще одна робота львів’янина Тараса Довгалюка, що розташовується біля площі Гагаріна. Стінопис безперервно розміщений на боковій та фасадній стіні та зображує насичені жовті соняхи та трьох екзотичних пташок, що розташовані навколо. Яскраві фарби створюють на вулиці літній настрій у будь-яку погоду. На створення муралу художник витратив усього три дні.

“Місто культури”

Мурал розташований у мікрорайоні Вишенька на багатоповерховому будинку ну вулиці Келецька, тобто на виїзді з міста, завдяки чому звертає увагу людей, що вони покидають місто культури. На стінописі зображена тендітна балерина. Попри великі розміри муралу, ніжні відтінки та витончені елементи придають зображенню легкості. Автором муралу є Олег Ходаков, ескіз створювала Тетяна Волошина. Над створення малюнку працювали: Олександр Марченко, Володимир Ходак, Ольга Гаєвик, Андрій Барчук. Ідея малюнку полягала у заохоченні містян до творчого розвитку. Кінцевий результат трохи відрізнявся від ескізу, через особливості архітектури. Фон було вирішено зобразити у вигляді прямокутного градієнту та оздобити зірками замість пістрявого орнаменту. 

“Місто спорту”

На черзі після балерини на Келецькій поруч з’явився ще один стінопис. Автором ідеї є Наталія Лісова, над розробкою ескізу працював Олександр Марченко. Над створенням муралу працювало одразу три художники, завдяки чому його завершили за тиждень. В результаті малюнок був відтворений один в один за ескізом, де зображений велосипедист в оточенні яскраво-червоних стрічок. Малюнок заохочує до ведення здорового образу життя та заняття спортом.

“Старий Амстердам”

Мурал “Старий Амстердам” має просте втілення, проте ефектний результат. Розміщується на житлових будинках на вулиці Соборна. Автори проєкту намагались перетворити занедбаний фасад “хрущівки” на яскраві будинки як в Амстердамі. Стіну розділили на кілька частин, забарвивши кожну у блакитний, світло-рожевий, зелений та жовтий відтінки. Створення муралу викликало у містян активне обговорення, де не кожен вважав за потрібним розписувати частину історичного центру міста. Проте в результаті більшість критиків визначились, що стінопис поліпшив загальний вигляд будинку.

“Спрямованість”

Автором ідеї став Олександр Марченко. На стіні девятиповерхового будинку зображено великий літак, та дівчину на серфінгу. Аби нанести ескіз на стіну художники використали проєктор, коли в місті темніло. Олександр працював разом з Володимиром Ходаком, Ольгою Гаєвик та Андрієм Барчуком.  Малюнок переносили одразу фарбами, роботу розпочали з блакитного фону. Мурал розташовується на вулиці Князів Коріатовичів. 

“Замріяна дівчинка” та “Замріяний хлопчик”

Мурал з’явився у 2015 році на Театральній площі на фасаді телерадіокомпанії “Вінтера”. Малюнок зображує маленьку мрійливу дівчинку з іграшками в оточенні вінницьких вулиць.  Над муралом працювали чеські художники Збінека Лінґарта та Іво Наврати з Праги до тогорічного Дня міста. Вони самостійно розробили ескіз на тему “Вінниця — місто мрії”, затвердили з міським головою та директором телерадіокомпанії.

Згодом  тими ж художниками також був створений поруч другий мурал з хлопчиком, що мріє про космос.

“Зернина всесвіту”

У 2015 ідея посіла перше місце у міському конкурсі мурал-арт і восени того ж року був втілений в життя. Мурал розміщений на фасаді обласної бібліотеки ім. Тімірязєва. Автором малюнку є Олександр Марченко, якого на створення ескізу надихнув твір Антуана де Сент-Екзюпері “Цитадель”. Стінопис зображує дівчину, яка захопливо читає книжку, поринаючи у свої мрії. Над нею зверху намальована фігура хлопчика серед хмар, який тримає яскраву пташку, на фоні зображені візитні символи Вінниці, серед яких водонапірна вежа, трамвай та будівля Собору.

“Вінниця — місто мрій”

Знаходиться на вулиці Пирогова на бічній стороні житлового будинку. Автором малюнку є Тетяна Чубар. На муралі зображена молода дівчина з символом надії у руках. Малюнок наповнений елементами орнаменту, які нагадують традиційну українську вишивку. Маленьку пташку авторка створила як символ волі польоту мрії, дитина символізує надії на краще майбутнє, а парасолька закликає зберігати гарний настрій наперекір будь-яким зовнішнім обставинам. В малюнок вписана і вінницька вежа.

“Сни, в яких хочеться жити” 

Мурал розташовується на вулиці Оводова. Авторство належить двом дівчатам Марії Бобирєвій та Олександрі Мельник, кримчанкам за походженням, які вступили у  Харківську державну академію дизайну. На рахунку дівчат багато створених муралів, один з яких розташовується у Вінниці. Спочатку були проведені підготовчі роботи з вирівнюванням стіни, ґрунтовкою та фарбуванням. Потім увечері, коли стемніло, дівчата перенесли контури малюнка на стіну за допомогою проєктора і розмалювали. На муралі зображено жительку міста, яка поринає під ковдру, виткану з клаптиків снів та мрій, де зображені і частини Вінниці. Малюнок закликає подивитись на реальне та уявне під іншим кутом.

“Око”

Ще один мурал, що прикрашає вулицю Оводова. Луцький художник Артур Столярук зобразив око. яке символізує місцеву річку Південний Буг, яка є візитною карткою міста.  Вінниця зводилась навколо річки, що весь час “спостерігала” за її становленням та розвитком. В картині переважають блакитні та зелені відтінки. Мурал створювався у 2015 в рамках проєкту VIN-ART-CITY, де розділив призове місце разом з іншими муралами, що були створені в тому році: “Сни, в яких хочеться жити”, ”Зернина Всесвіту”, “Добробут”, “Вінниця – місто мрій”.

“Янгол”

Художник Антон Ходаков розробив ескіз янгола, що охоронятиме Вінницю, який розмістили на бічній стіні  колишнього історичного готелю “Франсуа”. Янгол зображений у вигляді рудоволосої дівчини у білій сукні з крилами, що складаються з маленьких геральдичних лілій, а їх форма повторює контур даху готелю. Блакитний фон символізує небо. Малюнок на раніше непримітній стіні тепер збирає пильні погляди перехожих містян та гостей міста.

“Слов’янка” та “Плідність”

Мурали розташовані на фасаді одного будинку на вулиці Амосова і є частиною спільної композиції. Авторами муралів є художниця Тетяна Чубар, яка створила “Слов’янку” та Володимир Ходак, що працював над “Плідністю” у 2017 році. Справа розташований стінопис “Слов’янка”, де зображена молода дівчина слов’янської зовнішності, що підкреслює історичне походження назви мікрорайону, де розташований малюнок. Дівчина вимальовує яблуні, які плавно перетікають у “Плідність”, де зображені дерева з плодами.

“Місто знань”

Мурал з’явився на стінах вінницької школи №34 на вулиці Квятека. Автором проєкту є Олександр Марченко. Спочатку планувалось втілити проєкт під назвою “дерево знань”, проте така ідея вже неодноразово висвітлювалась в муралах, зокрема й у Жмеринці, Вінницької області. Тому було вирішено змінити концепцію та зобразити місто знань з книгами та аркою. Серед потенційних місць нанесення малюнку розглядали навіть стіни “Міської думи”, проте через її історичну цінність вибір впав на міську школу №34 у в районі Вишеньки. До того ж дітям тема навчання цікавіша, а саму будівлю вже утеплили, що вже б не загрожувало перекриттю малюнку.  В той самий час мурал видно працівникам та учням сусідньої школи №35. 

“Маленький принц”

Мурал “Маленький принц” створили на фасаді багатоквартирного житлового будинку на вулиці Стельмаха, у мікрорайоні Чорнобиль. Автором ескізу є художниця Ольга Гаєвик, яка надихнулась твором письменника Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц” й захотіла перенести частинку казкового всесвіту на вулиці міста. Мурал зображує головного персонажа повісті — маленького принца разом з примхливою трояндою. На фоні розташовані й інші планети, де знаходяться відомі вінницькі споруди, серед яких, водонапірна вежа, арки зі шпилем та будівля “Книжка”. Малюнок переносили на будинок художники Олександр Марченко, Олександр Нікітюк та сама авторка. 

“Вінницький модерн”

Мурал став першим з п’яти, створених у 2018 році. Розміщується на вулиці Соборній. Назва пов’язана з зображеними на малюнку визначними для Вінниці історичними персонами, які жили у ХІХ-ХХ столітті, тобто у період модерну.  

Першою людиною зліва є художник-кубіст Натан Альтман, який народився у Вінниці та долучився до створення фільму “Єврейське щастя”. За ним стоїть актриса Тетяна Лентовська-Едвардс, яка виступала ініціатором створення сучасного Драматичного театру ім.Садовської. Слідом іде генерал Дмитро Гейден за допомогою якого місто поповнювалось бібліотеками, театрами та лекторіями. 

Четверта постать зліва — це лікар-хірург Людвіг Малиновський, що був одним з засновників лікарні ім. Пирогова. Справа від нього стоїть адвокат Софья Зайцева, що займалась партизанською діяльністю в часи Другої світової війни, а після перемоги працювала у Вінницькій колегії адвокатів. Далі іде Степан Васюра, що 69 років свого життя присвятив адвокатській роботі. 

Жінка в блакитній сукні — це Летта Ярошинська, письменниця та засновниця “Вітчизни шкільної” на Поділлі. Біля неї Олександр Кошиць композитор та організатор Української Республіканської Капели. Останньою в ряду знаходиться Софія Русова. У 1917, що жінка керувала департаментом дошкільної та позашкільної освіти за часів УНР.

“Фантастичний гербарій”

Малюнок розміщений на багатоповерхівці на вулиці Замостянській. Висота сягає 27 метрів. Він є одним з найбільших у Вінниці, і складається з двох частин. Автором проєкту є Олександр Марченко, який створив ескіз велетенських фантастичних рослин, аби додати району яскравості. Робота складна і потребувала точного перенесення кожної рисочки, тому художник використовував проєктор для нанесення муралу на будинок. Роботу виконували одразу фарбами.

“Садиба Стаховського”

Малюнок розташований на фасадній стіні поліклініки у провулку Верещагіна. Микола Стаховський — вінницький лікар, громадський діяч, який отримав посаду українського посла у Великобританії.  Плануванням садиби займався міський архітектор ХХ століття Григорій Артинов. Але сучасний вигляд будівлі далекий від оригіналу. Ідея полягає у зображенні первісного виду історичної садиби з усіма артинівськими рисами. Автором проєкту є Олександр Федоришен, який створював ескіз за кресленням з обласного державного архіву, адже жодної фотографії садиби не збереглося.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.