Субота, 20 Липня, 2024

Міста-побратими Вінниці

Міста-побратими — міста двох різних країн, які встановили довготривалі дружні стосунки з метою  обміну досвідом в економічній, культурній, освітній, спортивній, туристичній, господарській та інших сферах. Взаємодія між містами відбувається шляхом обміном візитів делегацій, художників,  спортивних колективів, письменників, виставками, а також літературою, кінофільмами, фотоматеріалами про життя міст. Вінниця встановила дружні зв’язки з 7 містами інших країн. Далі на vinnytsia-future.

Кельце

Польське місто, що розташовується за  170 кілометрів на південь від Варшави. Побратимську угоду було підписано у 1959 році на термін до 2058 року. В ті часи “друзів” для міст обирало партійне керівництво. Вінниці пощастило з вибором. Кельце очолювало Келецьке, а згодом Сьвєнтокшиське воєводства, які нагадували Вінницьку область за природними умовами. Неподалік Кельце розташовується село Вінниця на 100 дворів, що було відоме паромною переправою, яку згодом замінив один з найсучасніших мостів у всій Польщі. Своєю чергою Вінниця відкрила на одній з центральних вулиць міста ресторан “Кельце”, а й сама вулиця згодом змінила назву на Келецьку.

Спільна праця міст та сіл Вінницької області та Сьвєнтокшиського воєводства передбачає створення українсько-польських проєктів з метою підприємницького, економічного, екологічного розвитку та покращення розвитку місцевого самоврядування. Також було розроблено міжнародний автобусний рейс Кельце-Львів-Вінниця. 

У Кельце та Вінниці спостерігається постійний обмін досвідом між вищими та середніми навчальними закладами, музеями та виставковими центрами та проведення тижнів культури.

З початком війни ще у 2014 році Кельце активно підтримувало вінничан, а від 24 лютого 2022 допомога тільки зростала. Вінниця отримувала тонни гуманітарної допомоги, евакуйованих жителів прихистили у польському місті та організували для вінницьких дітей чотири зміни літнього відпочинку. В серпні Вінниця отримала від кельчан квадрокоптери.    

Пітерборо

Місто Великобританії, що розташовується на річці Нен, за 118 кілометрів на північ від Лондона. Природний ландшафт складається переважно з рівнин та невеликих пагорбів. Пітерборо є регіональним торговим, промисловим, транспортним центром, яке постійно розвивається. 

Дружні стосунки з Вінницею встановлені ще у 1991 році. З того часу міста взяли курс на спільний розвиток і покращення якості життя їхніх жителів. У 2002 Вінниця отримала у подарунок  від “побратима” два пожежних автомобілі марки Dennis. Проте через їх пристосованість до право дорожнього руху для ліквідацій пожеж у місті вони не використовувались, а були передані для чергування в пожежній частині вінницького аеропорту.

У 2005 році в англійському місті було відкрито вінницьке представництво вінницької швейної фабрики “Володарка”, щоб ознайомити місцевих жителів зі швейною продукцією вінницького регіону та реалізовувати її у Великобританії під вінницькими торговими марками.

З початком війни в Україні Пітерборго надало гуманітарну допомогу місту, відправивши 10 тонн вантажу з провізією, аптечками, одягом, засобами гігієни та побутовою хімією. А англійці в той самий час долучались до антивоєнних протестів на площі.

Бірмінгем

Американське місто, яке розташовується в центральній частині штату Алабама. Торгово-фінансовий центр, де зосереджено важке машинобудування, хімічна, медична  та текстильна галузі.

З 2014 року Бірмінгем активно допомагає Вінниці й усій Україні. Майже щороку американське місто відправляло гуманітарні вантажі з  військовими аптечками, медикаментами, які направлялись у вінницькі лікарні та на схід України.  

У 2015 році американське місто організувало програму “Відкритий світ”, в якій вінницькі фахівці познайомилися з роботою бірмінгемського бізнес-інкубатора, реабілітаційного центру для нарко- та алкозалежних людей, дізнались особливості співпраці влади та громадських організацій.

Рибниця

Молдовське місто, яке фактично знаходиться на території невизнаного Придністров’я. Є великим виробничим та промисловим центром, де добре розвинуті харчова та будівельна галузі. Тут розміщені цукроварний, спиртовий, маслоробний, цементний заводи, та завод залізобетонних виробів. 

Бурса

Турецьке місто, що є четвертим по величині у країні  після Стамбулу, Анкари та Ізміру. Бурса відома таємничими гробницями, величними мечетями та гарячими сірчаними джерелами, а також є батьківщиною найякіснішого шовку. Співпраця турецького та українського міст розпочалась на початку ХХІ століття. Між ними було укладено угоду про торговельно-економічне та гуманітарне співробітництво. У 2004-2005-х роках турецькі делегації здійснили декілька візитів до Вінниці, де місцеві бізнесмени підприємства “Ел-Тур” змогли обмінятись досвідом з колегами та обговорити майбутню співпрацю. Після укладання угоди у Вінниці створили Турецький департамент. Основна діяльність двох міст була спрямована на налагодження економічної сфери, адже тоді культурна, освітня, спортивна та інші галузі розвиваються краще.

Бат-Ям

Ізраїльське місто Бат-Ям знаходиться на узбережжі Середземного моря, та являється частиною Великого Тель-Авіва, завдяки чому в місті добре розвинена туристична сфера. Населенням міста становить близько 130 тисяч людей. 

У 2012 році Вінниця та Бат-Ям уклали міжнародний договір про побратимство двох міст. Співпраця українського та ізраїльського міст не є випадковістю, тісні взаємовідносини почали налагоджуватись ще з 2010 року. Угода передбачала спільну працю у розв’язанні питань та розвитку економічної, культурної, туристичної сфери. 

У Вінниці було створено Муніципальний консультативно-діагностичний центр за ініціативи Бат-Яму, який допоміг не лише у питаннях будівництва центру, а й у наданні сучасного обладнання та навчання вінницьких фахівців. 

Між містами регулярно відбувались обміни професійними делегаціями задля здобуття нового досвіду. Так вінницькі фахівці департаменту енергетики, транспорту та зв’язку відвідували Бат-Ям та Тель-Авів, щоб перейняти досвід організації транспортної системи. Своєю чергою ізраїльська делегація взяла участь у вінницькій конференції «Міста, дружні до дітей» під егідою Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, де поділилась досвідом організації проєктів для дітей та молоді у їхньому місті.

Паневежис

Паневежис місто на півночі Литви, яке займає п’яте місце у країні за кількістю жителів. Воно розташоване по обидва береги річки Невежис, що має певну схожість з українським містом над Південним Бугом. Паневежис є центром промислового виробництва, де добре розвинена електротехнічна та пивоварна галузі.

Угода про побратимство між містами була укладена у 2015 році, проте співпраця розпочалась декількома роками раніше. У 2011 році тодішній міський голова Паневежису відвідав Вінницю на святкування Дня міста, коли керівництво досягло домовленості про майбутнє встановлення дружніх відносин. Згодом у  День відродження Литовської держави міськи голови обох міст підписали угоду про розвиток двосторонніх  зв’язків шляхом запозиченням досвіду та технологій у всіх сферах міського самоврядування.  З того часу Паневежис та Вінниця спільно працюють над проєктами у галузях економіки, охорони здоров’я, екології, культури, науки, спорту, туризму тощо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.