П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Вища на 26 метрів за Ейфелеву вежу: історія вінницької телевежі

Вінницька телевежа є однією з найвищих споруд у місті, яку видно на відстані 15 кілометрів. У висоту вона сягає 354 метрів та є на 26 метрів вище за всесвітньо відому паризьку Ейфелеву вежу. Серед інших телевеж в Україні вінницька за розмірами поступилась тільки київській, пише vinnytsia-future.com.ua.

Будівництво телевежі

Вінницька телевежа була збудована у 1961 році. Будівництво тривало понад два роки та на її зведення витратили 1 350 000 карбованців. На момент відкриття вежа була другою за висотою спорудою у світі. Перше місце належало 102-поверховому хмарочосу у Нью-Йорку Емпайр-Стейт-Білдінг, висота якого склала 381 метр. Перші трансляції з телевежі почали здійснюватись у жовтні 1963 року.

Вінницький дослідник історії Владислав Боднар розповідає, що за народною версією телевежу будували для Києва, але при перевезенні була пошкоджена, тому керівництво вирішило встановити її у Вінниці. Проте ця історія звучить не правдоподібно, оскільки за такими серйозними проєктами ретельно слідкують. За іншою версією телевежа мала б забезпечити якісний сигнал для авіації, бо Вінниця є важливим стратегічним військовим центром.

Телевежа являє собою трубу довжиною 309 метрів, на якій розміщується сфера діаметром 7 метрів, що виконує тільки декоративну роль. На ній ще встановлена “етажерка”, що необхідна для фіксації антени найвищого розташування. Діаметр цієї труби складає 2,5 метра і виготовлена вона зі спеціальної сталі. Вага конструкції складає 444 тонни, її фіксують троси, що закріплені на фундаменті. Дев’ятнадцять антен-передавачів розташовуються зі 100 метрів над землею. Вони забезпечують трансляцію телевізійних, радіоканалів та спецзв’язок. Сигнал може поширюватись на відстань більш як 80 кілометрів. 

На верхівку вежы можна дістатись за допомогою драбини, але, щоб піднятись на 300 метрів потрібно 30-40 хвилин. Всередині телевежі також розташований і ліфт, який значно полегшує роботу. Він є одним з найбільших висотних ліфтів в Україні, швидкість якого сягає 65 сантиметрів за секунду при навантаженні 240 кілограмів. Використовується тільки для технічного обслуговування. Він робить вісім зупинок і підіймається на висоту 309 метрів. Проте відвідати телевежу можна тільки за спеціальним дозволом, адже туристів туди просто так не пускають.

Влітку вища на 4 сантиметри 

Цікавим є той факт, що висота телевежі змінюється залежно від пори року. У спекотні дні висота може збільшуватись на 4 сантиметри у порівнянні з прохолодними зимовими. Це пов’язано з фізичною дією, яка відома під назвою “теплове розширення”. Коли предмет нагрівається, його частинки набирають кінетичну енергію, і починають рухатись швидше та займають більше місця. Більшість великих споруд будуються з урахуванням цього принципу, аби вони не зруйнувались.

Пожежа 

У 1973 році в електропроводці вінницької телевежі сталось коротке замикання, що призвело до загоряння. Вогонь охопив ділянку на висоті 280 метрів. Інженери та оператори змогли вчасно відреагувати, піднятись гвинтовими сходами та погасити полум’я вогнегасниками. Обгорілу частину відновлювали ще протягом довгого часу. 

Ремонтні роботи

Під кінець 1990-х років містяни занепокоїлись станом телевежі, адже ходили чутки, що вона вся заіржавіла, через що може впасти. Тому на початку 2000-х на вежі провели капітальні ремонтні роботи та перефарбували вежу. На це витратили близько 4 тонн фарби, яку потім оновлювали кожні 5 років.

16 березня 2022 року вінницька телевежа зазнала ракетного обстрілу, через що кілька днів був відсутній телесигнал. Постраждали й навколишні приватні будинки. На щастя, обійшлось без людських жертв.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.