Субота, 27 Квітня, 2024

Палаци і садиби Вінницької області: короткий екскурс в історію

Рекордна кількість замків, палаців, старовинних маєтків знаходиться саме на Вінниччині. Майже у кожному населеному пункті є визначна архітектурна пам’ятка. Більшість палаців дуже гарно збереглися, подивитися на їх красу і оцінити масштаби приїжджають туристи з усієї України. Ми підготували короткий огляд 15 палаців і садиб Вінницької області, щоб у кожного була можливість познайомитися з архітектурною спадщиною і впевнитися, що нашій країні є чим пишатися. Далі на vinnytsia-future.

Немирівський палац княгині Марії Щербатової

Вперше на цьому місці збудували палац для для гетьмана Юзефа Потоцького(1673—1751). Маєток довгий час передавали у спадок від батька до сина. Кожен з них докладав зусиль, щоб палац розвивався та гарно виглядав, та справжнього розквіту він зазнав, коли власницею будівлі стала онука Болеслава Потоцького Марія Щербатова. Саме вона у 1885 році перебудувала палац. Головним архітектором став Іржі Стрібал — професіонал з Чехії. Будівля у стилі неокласицизму стала головною окрасою Немирова. За легендою, будівництво палацу декілька раз зупиняли через слова ворожки, яка пророкувала смерть княгині після закінчення будівництва. На жаль, так воно і сталося. У 1920 році Марію Щербатову разом з сім’єю розстріляли біля палацу червоноармійці.

Палац Марії Щербатової — це велика прямокутна двоповерхова будівля у стилі неокласицизму з величними колонами та видовою терасою з балюстрадою. До входу у будинок ведуть парадні сходи, які прикрашають старовинні охоронці — скульптури левів.   

Біля палацу величезний парк, площа якого близько 85 гектарів. У ньому висаджено понад 150 різновидів дерев та кущів, серед яких є рідкісні породи.

Будівля палацу з 1921 року використовується як санаторій, вхід на територію вільний.

Палац Потоцьких

Палац Потоцьких  у Тульчині — архітектурний шедевр у стилі класицизму, який був побудований за проектом  архітектора Лакруа із Франції у 1782 році. Це велична двоповерхова будівля з відкритою терасою, прикрашеною десятком колон іонійського ордеру. Палац виглядав розкішно, його красою та убранством захоплювався навіть польський король Станіслав-Август. У маєтку постійно влаштовували різноманітні прийоми і бали, його називали Тульчинський Версаль.

Стіни залів прикрашали рідкісні картини всесвітньо відомих митців. Також у палаці зберігалися величезні колекції порцеляни та нумізматики, була бібліотека з великою кількістю дорогоцінних книжок світових класиків. Кажуть, що у підземеллях палацу ченці-алхіміки працювали на видобутком золота, що і зробило Потоцьких настільки багатими людьми.

Для прогулянок на свіжому повітрі створили величезний парк з соснами, тополями та іншими деревами. Прикрашали його численні скульптури, фонтани та купальні.

Також біля палацу побудували оранжереї, у яких вирощували апельсини, мандарини і лимони, був свій невеличкий театр.  

Після більшовицького перевороту палац використовували як військові казарми та казино. Згодом радянська влада намагалася відреставрувати маєток, в палаці відкрили Тульчинське училище культури.

На території палацу проводять музичні фестивалі, а у 2021 році почалася масштабна реставрація маєтку.

Хмільницький палац графа Ксідо

Палац графа Ксідо — унікальна історична пам’ятка, в архітектурі якого вдало поєднуються декілька стилів та епох.  Маєток побудували у 1911—1915 роках за проектом академіка Фоміна. З одного боку — це розкішний замок у стилі ренесансу з баштами, з іншого — класичні колони і стриманий стиль фасаду.

Господар замку був гарний, статний, але бідний офіцер Костянтин Ксідо. Подейкують, що саме через прагнення до збагачення він одружився на глухонімій графині Лєвашовій, яка до того ж була значно старша за нього і не виділялася особливою красою. Після шлюбу Ксідо отримав титул, 28 сіл у підпорядкуванні і значні грошові кошти, частину яких він і вклав у будівництво Хмільницького палацу.

Не дивлячись на те, що історія маєтку далека від щирої любові, існує легенда, що якщо зізнатися у почуттях на арковому мості біля палацу, то кохання буде вічним.

Сам палац зберігся не в ідеальному стані та потребує реставрації, але це не заважає туристам приїжджати сюди. А ще біля будівлі виходять дуже романтичні фото.

Палац Грохольських

Палац Грохольських побудували у XVIII столітті. Його основна функція була оборонна, неподалік був вирития яр та стояли оглядові вежі. Палац побудований у стилі раннього класицизму. Всередині маєтку були різні зали: чорна, арабська, турецька, гербова та інші. Родина Грохольських були господарями палацу більше 100 років. Поки у 1863 році російська влада не забрала будинок за участь у польських визвольних повстання.

Наступним господарем став Микола Можайський, після нього управляв маєтком його брат Олександр. Саме він сконструював перший літак. Після революції 1917 року будівлю стали використовувати як музей авіації, який функціонує вже багато роківі, також тут був розвідувальний центр генштабу Третього Рейху. Колись у палаці була розкішна колекція картин, яка налічувала близько 500 шедеврів від відомих митців, що з нею сталося невідомом і досі.

Палац-садиба генерала Заботіна

Розкішний палац у неокласичному стилі, який побудував у 1901 році генерал царської

армії Заботін. Кажуть, що червону цеглу для його будівництва привозили з Польщі.

Палац прикрашають статуї Артеміди та білосніжні скульптури левів. Маєток і прилегла до нього територія дуже охайні і доглянуті, хто саме за цим слідкує точно невідомо. Подейкують, всередині стоїть «трон магістра» та стіл з високими стільцями з спинками, а у вестибюлі висить ікона Бердичівської Божої Матері. Хто власник палацу залишається загадкою.

Палац Четвертинських

Палац Четвертинських побудували у XIX столітті. Будівля була родинним замком князів Четвертинських. Особливість палацу — унікальний архітектурний стиль фахверк. Подібні будівлі можна побачити у Швейцарії або на півночі Німеччини. В середині XIX століття власником маєтку став егермейстер Двору Його величності Миколі Петровичу Балашеву. Тоді ж відбулася масштабна перебудова палацу, фасади оформили у дусі шале і прикрасили різьбленим деревом. Поруч заснували великий парк з зеленими насадженнями. Кажуть, сосни були висаджені таким чином, щоб з висоти пташиного польоту було видно родинний вензель. Згодом у приміщенні колишнього палацу відкрили Комаргородський аграрний ліцей.

Палац Чарномського

Цей палац називають Вінницький Білий дім, через його схожість з відомою будівлею у Вашингтоні. Його побудували у у 1810-1820 роках. Головним архітектором був одеський маестро з французьким корінням Франческо Боффо. Палац Чарномського прямокутний, побудований у стилі пізнього класицизму. На парадному входу шість колон іонічного ордену. З ним пов’язана цікава історія. Подейкують, що 

Микола Чорноминський був коханцем і скарбником Софії Гречанки, на чию честь побудований Уманський парк. Вона дізналася, що фаворит її розкрадає і звільнила його. Тоді Микола Чорномицький придбав землі і почав будівництво резиденції. Його палац називають «вінець розбитого кохання». Згодом у будівлі заснували звичайну сільську школу.

Палац Ігнатія Вітославського

Палац розкішний, з неоготичними фасадами, його побудували ще у XVII ст.  Біля маєтку був величезний парк з рідкісними рослинами, доглянутими алеями і ставками. У 1865 році господинею замку стала Марія Львова, яка вирішила трохи перебудувати його та додати ноток класицизму та романтизму.

Палац гарно зберігся, не дивлячись на історичні перипетії. У його вестибюлі стелю прикрашають старовинний герб, квіткові рельєфи та геометричний декор. Також збереглися кахельні печі та камін. Приміщення використовують у якості навчального корпусу для студентів Чернятинського аграрного коледжу.

Палац Чацького

Палац знаходиться у селі Серебринці. Його збудував Михайло Чацький. Маєток прямокутний, має риси класицизму. Будинок був розкішний не тільки зовні, але і всередині. Одна зала була мармурова з унікальним декором-ліпниною: візерунки рослин, геометрія, грифони — фантастично гарно. На жаль, палац з роками занедбали, він давно потребує реставрації, а більшість його кімнат пустують.

Палац-садиба Орловських

Палац Орловських в Северинівці побудували у У 1802—1804 роках. Це одноповерхова будівля з трьома виступами. Подейкують, що Северин Орловський не бажав витрачати багато грошей на будівництво, тому зовні палац вийшов скромний. А от всередині все було дуже гарне: старовинні меблі, колекції предметів мистецтва, картини відомих художників, дорогоцінна порцеляна, срібло — все вражало своєю красою та розкішшю. Також була власна бібліотека та зброярня зі старовинною зброєю.

У 1814 році навколо парку створили парк, його спроектував Діонісій Міклер. Тут росли різні рідкісні дерева, декоративні рослини, було багато різних скульптур. Під час революції 1917 року палац розграбували. У радянські часи маєток використовували як школу, пізніше переробили у санаторій 

Палац Комарів

Палац побудував у 1805 році маршал Станіслав Комар. Згідно з архітектурною задумкою, частина маєтку включає замкові споруди. З однієї сторони палац величний в неоготичними елементами, а з іншої — це звичайна будівля у стилі класицизму.

Біля садиба пейзажний парк. З часом палац переробили на школу-інтернат для дітей.

Черленківський замок

Це історична фортеця, яку збудували в середині XVII століття. Господарями замку були шляхтичі Черленківські. Пізніше будівлю стали використовувати як монастир. На початку 1800 років палац перетворили у родинний склеп Щеньовських. Фортеця була майже повністю зруйнована під час більшовицької революції, все, включно з похованнями було знищено. Більш-менш збереглася лише шестигранна вежа. Будівля потребує термінових реставраційних робіт.

Староприлуцький замок Мерінга

Палац Мерінга був побудований у 18 столітті, його початок заклав Олександр Борецький. За час існування будівлю зазнала значних змін. У 19 столітті Чеслав Здиховський повність переробив палац. Потім новий власний Сергій Мерінга також перебудував палац на свій смак. Маєток став триповерховим, з’явилися елементи декору у стилі необарокко. Достовірних даних про те, який початковий вигляд мав палац немає. Внутрішнє оформлення кімнат виконано у мавританському стилі, майолікове оздоблення стіна та стелі збереглося навть через століття. У палаці зберігалися твори відомих художників та різні предмети мистецтва. На території маєтку з часом відкрили школу-інтернат.

Палац-садиба фон Мекків

Родина Карла фон Мекка купила садибу у поміщика у 1868 році. Це двоповерховий маєток у класичному стилі з великим парком. Саме сюди багато разів приїжджав композитор П. Чайковський. У цій садибі була написана його відома опера Орлеанська діва та декілька відомих романсів. Палац був майже повністю зруйнований під час Другої світової війни, але згодом його відреставрували. У будівлі відкрили музей П. Чайковського та професійний ліцей.

Ободівський палац Собанських

На цьому місці у давнину стояв замок, у 1800 році Міхал Собанський почав зводити свою резиденцію. Палац будували майже 100 років. У 1908 році Міхал Марія Собанський перебудував маєток. У палаці була власна бібліотека з 12 000 томів, також діяла каплиця. Поряд створили великий парк у 18 гектарів з фонтанами, клумбами та алеями. Після революції палац перейшов у володіння Бессарабської комуни, потім тут був райвиконком, опісля — школа інтернат. Реставрацією маєтку ніхто не займався і він став руйнуватися. Коли його стан став зовсім аварійним, його перестали використовувати.

Це ще не всі палаци, які є на території Вінницької області. Але навіть огляд цих 15 маєтків доводить, що цей край багатий на культурно-історичні споруди. Важливо їх зберегти, щоб ними могли любуватися нащадки. Це наша культурно-історична спадщина, якою можна пишатися.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.