Середа, 30 Жовтня, 2024

Цікаві, таємничі та неоднозначні назви мікрорайонів Вінниці

Вінниця вражає своєю колоритністю. Ми не є корінними жителями, але не перестаємо дивуватись новим відкриттям, що пов’язані з історією міста. У Вінниці налічується біля 30 мікрорайонів. Офіційно у Вінниці 3 райони: Вишенька, Замостя та Старе місто. Усіх місцевостей великі райони не охоплюють. В статті розглянемо мікрорайони Вінниці з дивними, веселими, сумними та неоднозначними назвами. Відкриємо сторінки історій створення та походження назв на vinnytsia-future.

Центр

В серці Вінниці пролягає, як центральна вена, вулиця Соборна. Назва вулиці змінювалась, так часто, як змінювалась влада в місті. Поштовий проспект, Літинська, Летичівська, Центральна, Ленінська, проспект Капуцинів –  назви центальної вулиці. Назву Соборна вулиця отримала після здобуття Україною незалежності.

Частина вулиці Соборна, від перехрестя з театральною до перехрестя з вулицею Оводова раніше називали Стометрівка.

Париж

Невелика площа з фонтаном, що знаходиться на перехресті вулиць Театральна та Соборна біля театру імені Садовського. Отримала свою назву в середині ХХ ст. адже там прогулювались модники міста та відповідно “як в Парижі”. Фонтан на площі збудували разом із театром на випадок пожежі, щоб був резервуар для води.

Каліча

Територія мікрорайону знаходиться на сучасній площі Гагаріна. Походження назви, як і сама назва, цікаве. До XVIII століття ця територія не входила до складу міста. Місце називали Калічанський Яр по якому протікає річка, що утворювала болото. В непогоду, при переході через яр, можна було і покалічитись. Судячи з назви таке траплялося доволі часто. На схилах яру був цвинтар. Сьогодні маленька річечка, що в минулому створювала проблеми місцевим мешканцям, протікає по трубах під площею. Місцевість, якщо придивитись, має доволі круті схили.

Ліверпуль

Невелика площа, що знаходиться біля зупинки трамваю на вулиці Соборна з однойменною назвою. Існує декілька версій, щодо походження назви: 

  • перша, на даній площі знаходилось місце для прогулянки та відпочинку молоді. В радіусі кількох метрів розташовувалась крамничка де продавались пиріжки з лівером та стояли автомати з газованою водою; 
  • друга, що молодь, яка найчастіше тут прогулювалась були фанатами групи “Бітлз” і часто на площі звучали пісні цієї групи. 

 Єрусалимка

Мікрорайон у місті де жили євреї в ХІХ ст. Поділялась на Верхню ( жили заможні жителі) та Нижню (проживало бідне населення). Утворилось навколо ринку, що був на площі (територія колишнього кінотеатру Росія, сьогодні напів покинута будівля). Навколо ринку євреї будували житла, халупки. Розміщення сучасної Єрусалимки – від Центрального мосту, по вулиці Магістрацькій до вулиці Архітектора Артинова по березі Південного Бугу.

Кумбари

Мікрорайон та парк, що названий в честь одесита грецького походження Олександра Кумбарі, який був власником землі, яка сьогодні обмежується вулицями Магістрацькою, Миколи Оводова та спуском до річки Буг. Саме Кумбарі був ініціатором створення сходів, які налічують 118 сходинок, до паромної переправи через річку (мосту на той час не було). Відповідно мікрорайон та парк, що прилягає до нього носить назву Кумбари.

Замостянський район

Можайка

Мікрорайон Можайка знаходиться у надзвичайно тихому місті. Серед приватних будинків височать  7 багатоповерхівок. Мікрорайон має таку цікаву назву через те, що одна із головних вулиць названа на честь Олександра Федоровича Можайського (авіаконструктора та винахідника, який, проживаючи у Вороновиці, винаходив та тестував літальні апарати).

Казарми

Мікрорайон простягнувся по сучасній вулиці Стрілецька де було збудовано казарми для військових. Якщо прогулятись від Зорі в напрямку вулиці Винниченка, можна помилуватись архітектурою кінця XIX початку ХХ століть. 

Тяжилів

Великий район Вінниці, що в останні роки вдало розбудовується та змінюється. Там де раніше були приватні будинки, пустирі або просто поле з’являються багатоповерхівки та цілі квартали. Раніше, в даній місцевості було село Тяжилів. З окраїни бере початок річка Тяжилівка, що протікає через увесь район, Можайку та в районі Київського мосту впадає у Південний Буг.

ГПЗ – 18

Мікрорайон знаходиться на вулиці Сергія Зулінського (кіборга, що родом з цих місць). Формувався навколо підшипникового заводу, що був 18 за розміром в Радянському Союзі. Райончик розвивався до 1997 року, моменту закриття заводу. 

“Кому в житті не везе – той живе на ГПЗ” – інколи можна почути від вінничан.

Десна

Назва мікрорайону походить від назви села, а потім розширилось та увійшло до складу міста. Мікрорайон доволі віддалений від центру міста. Утворився навколо заводу Хлібопродуктів. Плавно розміщений серед елеваторів, промислової зони та полів. Десна – мікрорайон, що розташований на окраїні міста Вінниця.

Корея

Походження назви мікрорайону не підтверджене фактами. Існує декілька версій походження назви мікрорайону:

  • перша версія, що першим жителем цієї місцевості був кореєць зі своєю великою сім’єю;
  • друга версія полягає в тому, що в райончику давали земельні ділянки льотчикам, що воювали на корейській війні; 
  • третя версія полягає у тому, що розбудовувати дану місцевість почали під сас корейської війни. 

Версій багато, але підтвердження документально немає.

Мікрорайон розташований майже в центрі, адже головна вулиця виходить до центрального парку. Місцеві називають Корею “селом посеред Вінниці”, адже деякі дороги не те що не асвальтоваті, а м’яко кажучи не проїзні. Деякі жителі мають невеликі господарства: кури, кролі, свині. Зустрічаються навіть корови та коні. 

Куба

Мікрорайон Куба знаходиться по сучасній вулиці Максимовича. Цікава та водночас таємнича назва мікрорайону має версії створення: 

  • одна із них полягає в тому, що дану місцевість почали заселяти в період Карибської кризи (1961 р.);
  • інша версія полягає у далекому (біля лісу) та затишному (далеко від транспорту) розташуванні.

Район Вишенька 

Величезні простори району вміщують у себе мікрорайони. Зокрема назва “Вишенька” пішла від назви однойменної річки. Район почали зводити 1962 року. 

Келецька вулиця

Вулиця має назву в честь міста Кельце (Польща), у місті Кельце теж є вулиця Вінницька. Раніше називалась Спартаківська, Богемська (напевно тому, що тут прогулювалась богема – багаті та відомі люди).

Славянка

Мікрорайон, який вулиця Келецька розділяє на дві частини, а саме в районі Вулиці Лялі Ратушної. Назва Славянка походить від назви сорту яблук, що напевно тут зростав у садах заможних жителів. Славянка була заснована наперекір Єрусалимівці. Тобто, щоб відділити заможних від бідних.

Чорнобиль  

Розташовується мікрорайон Чорнобиль між вулицями Келецька та Барське шосе у формі трикутника. Останній мікрорайон Вінниці, що будувався за часів радянської влади. Частина будинків була збудована після трагедії на Чорнобильській електростанції. Ліквідаторів наслідків трагедії було заселено в декілька будинків мікрорайону.

Звісно, в статті ми не згадали всіх мікрорайонів, що є у місті. В статті згадані лише райони з цікавими назвами, що доповнюють колорит та атмосферу Вінниці. Запрошуємо відвідати кожен із згаданих мікрорайонів та насолодитись архітектурою кожного з них. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.