Понеділок, 9 Вересня, 2024

Історія міського парку Вінниці

Одне з першого, що спадає на думку, коли згадуєш Вінницю, її центральний парк. Це окраса міста, яка потопає у зелені. Центральний міський парк знаходиться у самісінькому центрі між вулицями Магістерська, Соборна та Хмельницьким шосе. Це улюблене місто відпочинку як місцевих жителів, так і гостей міста. Парк є пам’яткою садово-паркового мистецтва державного значення. Далі на vinnytsia-future.

Історія заснування

На початку XIX століття територія сучасного парку була приватною та переходила із рук і руки. Тут був природний ліс, який у середині XIX століття магнат Карлович облаштував на цьому місці літній сад з облаштованим театром та атракціонами. Під час революції земля перейшла до рук більшовиків і десятиліттями була нікому не потрібна. У 1936 році радянська влада згадала про нього, місце назвали Парк культури та відпочинку імені Максима Горького.

Радянський період

З 1937 року почався суцільний жах. Співробітники НКВС масово розстрілювали людей, а ховали у братських могилах на території парку. Коли Україна стала незалежною, то тіла ексгумувала. Загальна кількість жертв сягала близько 10 тисяч. Безлад і масові вбивства тривали аж до 1941 року. Потім було не краще. Під час окупації Німеччиною парк вщент зруйнували. Відновили його роботу у 1945 році після звільнення Вінниці.

Після війни

У 1946-1947 роках тривала масштабна реконструкція парку, проект і генеральний план якої розробив архітектор Костянтин Бірюков. Радянська влада надала місцю статусу «народне будівництво». Для відновлення парку щодня залучали до 2 тисяч містян для безкоштовних робіт. За проектом Бірюкова у парку з’явився Літній театр, виставковий павільйон, лекторій, бібліотека, стадіон та ігрові майданчики для дітей.

А у 1967-1968 роках побудували знамениту арку біля входу побудували у 1965—1967 роках. Мистецький шедевр спроектував Роман Мархель. У ті часи парк активно розбудовували. У 1969 році він отримав назву «Центральний». За ландшафт та благоустрій парк неодноразово нагороджували дипломами та медалями.

Часи незалежності

Після проголошення Незалежності парк через брак коштів певний час був покинутим. Тут було майже безлюдно. Капітальна реконструкція парку була зроблена у 2000 роках. Роботи було зроблено багато: встановили пам’ятники воїнам-афганцям та січовим стрільцям, монумент пам’яті міліціонерів, які кинули на службі, знову запрацювали атракціони та літній театр. За декілька років у парку оновили стадіон, з’явився планетарій, ресторан, ковзанка зі спеціальним покриттям, сучасний кіноконцертний зал. У 2014 році було встановлено 2 меморіальні таблиці на каплиці. У 2017 році відкрили Парк мініатюр, в якому дванадцять міні-копій головних архітектурних пам’яток Вінниці.

У 2020 році в рамках декомунізації місце отримало нову назву — «Центральний міський парк Вінниці ім. М. Леонтовича».

Важко уявити Вінницю без цього парку. Тут неймовірно гарно у будь-яку пору року. Це улюблене місце для проведення культурно-масових заходів та масових гулянь.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.