П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Історія Вінниці у назвах вулиць

Їдучи в трамваї,  тролейбусі або автобусі вінничани та гості міста стикаються з назвами зупинок, вулиць, площ, але  рідко замислюються чому саме цю назву отримав бульвар, що означає назва провулку або в честь кого найменували проспект. Основна мережа вулиць міста була сформована ще у ХVII столітті. Історія Вінниці дуже цікава та різноманітна, а ознайомитись з нею можна не тільки за підручником та в музеях, але й просто гуляючи містом. Далі на vinnytsia-future.

Що означають назви головних вулиць?

Вулиця Соборна — центральна вулиця, що проходить історичним центром й зосереджує головну інфраструктуру міста.Колись вона була Миколаївським проспектом, потім була перейменована на  Поштову. Сьогодні носить надзвичайно витончене ім’я — Соборна. Зазвичай таку назву отримували вулиці, на яких розміщуються головні міські собори. Наразі в центрі знаходиться Свято-Преображенський кафедральний собор, але крім нього, вулиця насичена кофейнями, магазинами, площами, музеями, де можна весело і з користю провести час.

Вулиця Пирогова вважається найдовшою вулицею у Вінниці, знадобиться дві з половиною години, щоб пройти її без зупинок. М.І. Пирогов був видатним військовим хірургом, анатомом та педагогом, його шанують лікарі всього світу, а на його честь іменують лікарні, університети, вулиці, зокрема й одну з найбільших вулиць Вінниці, на якій Микола Іванович прожив останні роки свого життя. Вона починається пам’ятником вченого, а закінчується музеєм-садибою, де й по сьогоднішній день зберігається забальзамоване тіло.

Келецька перетинається з Пирогова й є важливою вулицею мікрорайону “Вишенька”. За історію свого існування вона перейменовувалась тричі. Спершу її іменували Богемською від назви чеської провінції Богемія. Згодом назву змінили на Спартаківську, потім на Судацьку, а у 1976 році, вулиця отримала сучасну назву на честь польського міста-побратима Кельці. Зокрема й у Кельці існує вулиця Вінницька.

Проспекти у Вінниці

Проспект Коцюбинського починається від залізничного вокзалу, де зустрічає гостей і проводжає їх до центру міста. Названий на честь Михайла Коцюбинського — відомого українського письменника, що народився у Вінниці. Вулиця була прокладена ще у 1825 році й мала назву Велика Олександрівська. Згодом вулиця змінює назву на Раковського, а з 1928 року перейменована на проспект Коцюбинського.

Проспект Юності є одним з головних транспортних сполучень, що тягнеться від Хмельницького шосе до вулиці Пирогова. Колишня назва — вулиця Ленінського комсомолу. На початку 90-х в центральній частині проспекту створили ринок “Юність”, який не дуже сприятливо позначилось на архітектурі району. Дерева було спилено, а торгові об’єкти не лишали вільного простору.  Сьогодні частина колишнього ринку продовжує роботу, але більшу його частину замістили на торгово-офісні приміщення. 

Проспект Космонавтів є популярним місцем для прогулянок у Вінниці, з охайними доріжками, комфортними лавками й фонтанами, та навіть зі стовпами – “зарядками”. Проспект починається площею Костянтина Могилка, де в  1969 році встановили пам’ятник льотчикам-захисникам мирного неба Вінниці. До родзинок проспекту також належать 2 мурали “Космічні мрії”, а також пішохідний фонтан, що зображає Сонячну систему та давньогрецького бога Геліоса з Сонцем у руках.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.