Середа, 24 Квітня, 2024

Символи Вінниці: який зміст несуть у собі герб та прапор міста

Ніщо так не підкреслює унікальність міста, як його офіційні символи. Вони неначе зашифровані послання, які несуть у собі інформацію про особливості та відзнаки населеного пункту. У Вінниці також такі є. Це герб, прапор логотип та власний гімн. Про їхню історичну долю, зміни вигляду та прихований зміст розкажемо у цій статті на vinnytsia-future.

Герб Вінниці

Коли Вінниця отримала магдебурзьке право у XIV столітті, місту надали перший герб. Це були схрещені шаблі, які символізували прикордонне положення, та хрест, що переходить у гачки.

За часів Російської імперії у 1796 році затвердили новий державний символ. Це був щит, у верхній частині якого розміщений двоголовий орел та брацлавський герб, а у нижній — золота вуда, розділена на два жала з хрестом в корені, під якою зображені два схрещені мечі.

У 1860 році Б. Кене розробив проект, який мав стати новою емблемою міста. Це була золота вуда з двома жалами на червоному тлі с хрестом в корені, під якою зображені схрещені мечі. Щит, на якому розміщена вуда, був увінчаний срібною короною з вежами та обрамлений колосками, оповитими олександрівською стрічкою. У вільному кутку знаходиться герб Подільської губернії. Проект був оригінальний, проте затвердження так і не отримав.

У радянські часи символіку місцевого значення взагалі замінили на державні прапор та герб. Геральдику у містах почали відновлювати у період Хрущовської «відлиги». Саме тоді почали проводити конкурси серед, всі, хто хотів могли запропонувати свій проект гербу. Всі ідеї розглядали, велися активні дискусії з цього приводу. Врешті решт у лютому 1969 року затвердили ідею художника А. Працків. Це був червоний щит, по діагоналі якого була блакитна смуга, що символізувало річку Південний буг. Вгорі було написано «Вінниця». У верхній частині герба з правої сторони зобразили фігуру з шестерні та колосся, яка символізувала активний розвиток промислового та сільського господарства та єдність селянства та робітничого класу. Внизу у лівій частині було зображення старовинного муру.

Сучасний герб Вінниці затвердили у травні 1993 р. Він виглядає так: у центрі розташований щит червоного кольору, на ньому срібний хрест, який внизу розділяється на два гачки, під ним схрещені шаблі. На тлі щита декоративний картуш, увінчаний короною з веж. У великій версії герба щит тримають козак та давньолитовський вояка.

Під щитом колосся, оповите блакитною стрічкою, що символізує багатство та родючість краю, та перекликається з державними кольорами.

Прапор Вінниці

Офіційний прапор міста затвердили також у травні 1993 року. Це прямокутна червона хоругва, на якій зображений герб міста. З трьох боків полотна лиштва з білих трикутників. Автор прапору — геральдист, історик з Вінниці Юрій Легун. Кольори вибрані не просто так.

  • Червоний — символізує мужність, великодушність, хоробрість, безстрашність.
  • Білий — символізує чистоту думок та намірів.

Логотип Вінниці

Логотип міста — це осучаснений варіант герба, який використовується на офіційному сайті. В основі червоний та жовтий кольори. Герб спростили та зробили максимально лаконічним. Також у парі з логотипом іде слоган «Місто ідей». Створили сучасну геральдику маркетолог Андрій Федорів та його команда.

Гімн міста

Неофіційно гімном Вінниці  вважають пісню «Серце Поділля» Геннадія Білявського, який переміг з нею у пісенному конкурсі міста. Одного року вона навіть звучала під час підняття прапору.

Геральдика Вінниці проста і легко запам’ятовується. Унікальні символи з вдало підібраними кольорами та формами утворюють єдину композицію, яка є предметом гордості містян та способом самоідентичності.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.