П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Історія пам’ятників Вінниці

У Вінниці є дуже багато різних пам’ятників та оригінальних монументів. Більшість з них присвячені визначним діячам, або якось пов’язані з історією міста. Навіть якщо, на перший погляд, це абстрактна фігура, вона обов’язково має якийсь зміст. Ми розповімо на vinnytsia-future про всі пам’ятники Вінниці та пояснимо, яка зміст вони несуть.

  1. Пам’ятник М.І. Пирогову

Скульптура присвячена геніальному хірургу встановлена у сквері на вулиці, яка названа на його честь. Це статуя у повний зріст Миколи Івановича Пирогова, яку встановили у 1967 році.

  1. Пам’ятник Івану Бевзу

Це кам’яний бюст Івана Бевза — відомого керівнику партизанського руху, який встановлений на високому постаменті. Монумент розміщений біля будівлі обласного суду.

  1. Пам’ятник Тарасу Шевченко

Бюст видатного письменника знаходиться біля школи, яка також має його ім’я. Його було встановлено у 60-ті роки, тоді він був зроблений з граніту. У 90-х роках памятник реставрували і замінили бюст Тараса Шевченка на бронзовий.

  1. Пам’ятник на честь Військово-Повітряних Сил України

Це величний літак-мішень М-21М. переобладнаний з винищувача МіГ-21 на постаменті, пофарбований в патріотичні кольори. Пам’ятник високий, його видно навіть за декілька сотень метрів.

  1. Пам’ятник пілотам

Навпроти лісопарку встановлений пам’ятник пілотам, які ціною власного життя відвели збитий над Слов’янськом літак від населеного пункту. 

  1. Пам’ятник Михайлу Коцюбинському

Монумент письменника-класика, який народився на Вінниччині, встановили на території педагогічного університету. Це скульптура Михайла Коцюбинського у повний зріст у позі мислителя. Пам’ятник встановили у 2003 році.

  1. Пам’ятник Папі Римському

Монумент встановлений біля монастиря ордену капуцинів, його встановили у 2010 році на честь Папи Римського Іоанна Павла ІІ. Ініціатором створення монументу виступило польське консульство.

  1. Пам’ятник боксеру

Монумент знаходиться навпроти місцевого ринку, аналогів в Україні немає. Пам’ятник боксеру був встановлений за ініціативою місцевого бізнесмена та власника спортивного комплексу «Нокаут». Всі роботи велися його коштом.

  1. Пам’ятник стоматологу

Це перший в Україні пам’ятник, який присвячений лікарям-стоматолог, встановлений у 2013 році на перехресті вул. Грушевського та Артинова. Скульптура виготовлена з металевих відходів. Це статуя лікаря, в руках якого справжня бормашина, поряд з ним крісло для пацієнта.

  1. Пам’ятник художнику

Оригінальний монумент, автором якої є місцевий скульптор Володимир Оврах. Це статуя чоловіка- невідомого художника з характерним беретом на голові та з полотном для малювання в руках, поряд зображений кумедний пудель. Якщо сісти на лавицю навпроти, то здається, що ви показуєте для митця. Монумент встановили в 2009 році.

  1. Пам’ятник Григорію Артинову

Скульптура розташована неподалік водонапірної башти. ЇЇ автор — відомий митець зі Львова Володимир Цісарик. Монумент прикрашає  місто з 2010 року. Григорій Артинов довгий час був головним архітектором Вінниці. Саме завдяки йому місто масштабно розбудовували, будівлі, побудовані за його унікальними проектами, радують око вже багато років. Сам монумент — це лавиця з бронзи, на якій сидить архітектор і дивиться на місто, наче любуючись тією красою, яка навколо. На лаві зображені найвідоміші споруди Григорія Артинова.

  1. Пам’ятник Євгенії Прунмаєр

Бронзова скульптура біля входу у готель «Франція» встановлена на честь панянки, яка була першою власницею будівлі — Євгенії Прунмаєр. Оскільки її портрету чи хоча б опису, як виглядала жінка, не збереглося, то скульптуру створили використовуючи збірний образ з урахуванням тенденцій моди у ХХ століття. Це скульптура тендітної жінки у довгій сукні з рюшами, з кокетливим капелюшком та парасолькою від сонці у руках. 

  1. Скульптура «Поет»

Оригінальна  залізна скульптура, розташована біля водонапірної башти, автором якої є вінницький митець В’ячеслав Пастернак. Він її виготовив власноруч за власним коштом. Скульптура дуже деталізована. Поет сидить на стільчику, в його руках папір та перо, його коліна голі. що свідчить про його бідність. Виглядає дуже натурально.

  1. Скульптура «Скрипаль»

Ще один шедевр від В’ячеслава Пастернака.  Це фігура скрипаля з музичним інструментом в руках. Ця скульптура також виготовлена з заліза, всі деталі максимально збережені.

  1. Скульптура «Музикант з саксофоном»

Саксофоніст зроблений з металу, має кумедні чоботи та капелюха. Фігуру встановили у 2012 році, це одне з улюблених місць туристів.

  1. Пам’ятник українській пісні

Це колона, висота якої 11 метрів, на якій скульптура дівчини, що стоїть на апельсині, та закликає людей виходити на вулиці. Його встановили у 2005 році. На монументі романтичні слова: «Твоя правда, твоя пісня не вмре, не загине». Автор скульптури — вінницький митець Володимир Смаровоз.

  1. Пам’ятник Че Геварі.

Цей монумент знаходиться у промисловій частині міста на території одного з заводів міста. Встановити скульптуру відомого кубинського революціонера була ідея директора цього заводу, всі роботи були виконані за його кошти. Постамент виготовлений з граніту, а голова революціонера зроблена з бронзи. Висота скульптури 2,5 метри. Це єдиний памятник Че Геварі в Україні.

  1. Кам’яний хрест на о. Кемпа 

Монумент, присвячений українцям та полякам, які полягли під час облоги Вінниці 1651 року. Це хрест, розколотий навпіл, його частини об’єднує лелека, який висиджує писанку.

  1. Пам’ятник трамваю

Знаходиться на вулиці Соборна на місці, де раніше було трамвайне депо. Це вагон на постаменті з написом:«На цьому місці почалася історія вінницького трамваю 28 жовтня 1913».

  1. Пам’ятник загиблим міліціонерам

Монумент встановили у 1999 році у Центральному міському парку Вінниці. Він присвячений міліціонерам, які героїчно загинули на службі. Автор скульптури —  Володимир Смаровоз

Це частина пам’ятників Вінниці. У Центральному парку ще є Алея бюстів видатних осіб Вінниччини, є монументи Жертвам Голодомору та Жертвам чорнобильської трагедії. Майже щороку встановлюють нові скульптури, які мають важливий зміст та ще більше прикрашають місто.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.