Вінниччина має багатовікову історію, на її землях люди проживають ще з часів епохи пізнього палеоліту. Про це свідчать безліч артефактів, які були знайдені на території Вінницької області. Місцевий краєзнавчий музей налічує понад 18 000 археологічних знахідок, серед яких багато предметів побуту, прикрас, сакральних речей. Далі на vinnytsia-future.
Трипільська культура
Одна з найбагатших колекцій — артефакти Трипільської культури. На території Вінниччини знайдено багато стародавніх знахідок з тих часів. Серед них:
- амфори з зооморфними зображеннями;
- біноклеподібні посудини;
- фігурні статуетки;
- зооморфний посуд;
- прикраси та різноманітні амулети.
А під час розкопок кургану знайшли унікальний кістяк жінки, на руках якої були татуювання, що з часом перейшли на кістки та збереглися до наших часів.
Сарматське золото
Гордість археологічної спадщини Вінниччини — золото, яке знайшли під час розкопок одного з місцевих курганів біля села Пороги. Там виявили поховання сарматського царя Інесмея, який жив на території Вінницької області близько 2000 років тому.
У погребальній камері, окрім саркофага з останками правителя, знайшли старовинні амфори та коштовні прикраси. Зокрема, це був золотий браслет та гривну — намисто на шию, у центрі якого були дві голови коней, які цілують сонце. Одяг сарматського царя був розшитий золотими циліндричними намистинами, також на ньому були два пояси, один з яких мав дві бляхи з золота з зображенням грифонів. Ще було 5 накладок з особистим родовим знаком правителя. Також у гробниці був срібний кубок. та царський меч з золотими накладками, на руків’ї якого — лев у момент стрибка.
Біля поховання царя знайшли ще одну гробницю, яка стала останнім прихистком для жінки правителя. Археологи знайшли там жіночий скелет з золотими прикрасами, а комір її сукні був вишитий накладками з золота.
Копії сарматського золота можна побачити у виставкових залах, оригінали зберігаються у спеціальних музейних сховищах. Прикраси коштовні, історично цінні, виставляти їх на загал можна лише з охороною, що невимовно дорого, тому відвідувачі можуть подивитись лише на дублікати скарбів.
Середньовічні прикраси
Неподалік села Бернашівка, були знайдені форми з ювелірної майстерні і V-VІ ст., які дали змогу дізнатися про особливості прикрас слов’ян. Також у Вінницькій області були знайдені срібні коштовності з Х ст. з городища уличів та стародавні прикраси епохи Середньовіччя.
Військові артефакти
На території Вінниччини знайшли чимало зброї та різних військових артефактів. Цікаво, що багато з них виявили випадково. Зокрема, цінними знахідками є меч ХІІІ-XVI ст. «в півтори руки» та парадний шолом-кабасет кінця XVI — початку XVII ст., знайдені в околицях м. Могилева-Подільського. Ці артефакти належали людям з високим статусом.
Культові предмети
У Вінницькій області було знайдено близько 600 сакральних предметів. Серед них православні та католицькі ікони, обрядовий посуд, образи, які вшановували старообрядницькі та юдейські громади. Серед знайдених предметів старовини є юдейська тора з вишитим чохлом з оксамиту та короною на неї, датована початком ХХ ст.
Більшість артефактів можна побачити у Вінницькому краєзнавчому музеї.