Неділя, 19 Травня, 2024

Історія готелю «Савой»

Готель «Савой» вважають одним із найбільш впізнаваних символів Вінниці. Його фото часто друкують на вітальних листівках та туристичних магнітах. Будівля виділяється своєю незвичайною архітектурою у стилі модерн з елементами необароко. Готель може похвалитися багатою історією, саме тут у різні роки відбувалися доленосні події. Далі на vinnytsia-future.

Початок будівництва

У 1912 році місцевий купець Беріш Лехтман вирішив втілити в життя свою мрію та побудувати готель, якому не буде рівні. Розпочалося будівництво, затверджував і контролював технічний стан етапів будівництва головний архітектор Вінниці Григорій Артинов. Готель відкрили у 1913 році. В ньому запровадили одразу три новизни:

  • побудували 6 поверхів — будівля була найвищою;
  • встановили ліфт — перший на той час у місті;
  • заасфальтували тротуари.

Готель був не схожий на типові будівлі, він був архітектурною перлиною міста. У будівлі також працювали перукарня, ресторан, квітковий магазин та кондитерська. На мансардному шостому поверсі зробили зимовий сад.

Період революцій

1917 рік став переломним для всіх. Почалася більшовицька революція і владу отримали комуністи. В Україні в той час почалася боротьба за власну незалежність, а «Савой» став центром для всіх важливих подій. Біля нього регулярно організовували мітинги, офіцери Ескадри повітряних кораблів проживали у номерах готелю. Також в розпал революційних подій у стінах «Савою» переховувалися представники польської еліти. Готель у ті роки був розкішний, у ньому було не соромно приймати гостей з-за кордону. У ресторації «Савою» можна було замовити якісну витриману горілку та салат «Олів’є» — найпопулярнішу страву у меню.

Столиця

З 1919 року влада у Вінниці постійно змінювалася, проте, всі новоявлені господарі обирали для проживання та проведення зустрічей готель «Савой». 22 січня проголосили Акт Злуки у Києві, місто перестало бути безпечним. Потрібно було обрати тимчасову столицю і вибір пав на Вінницю. Після переїзду уряду та Директорії готель «Савой» став головною будівлею України. Тут приймали закордонних дипломатів, у номерах працювали представники уряду УНР. У березні 1919 року організовує у «Савої» штаб-квартиру. Після звільнення Вінниці військами у серпні 1919 року у готелі розташувалося командування Української Галицької Армії. А у травні тут обідали Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра.

Радянська влада

З червня 1920 року до розвалу СРСР готель «Савой» використовують як адміністративну будівлю. Тут був Подільський губернський революційний комітет, згодом в будівлі зробили Палац праці та гуртожиток. 

Повернення до витоків

У 1930 році готель знову використовують за призначенням, тільки його перейменували. Нова назва — «Червона Вінниця». Під час війни 1944 року будівля сильно постраждала, все згоріло, залишилися голі стіни та перекриття. Готель відбудували у 1953 році та назвали «Україна». Коли країна стала незалежною, будівлю приєднали до готелю «Вінниця».

XXI століття

У 2010 році готель передали у довгострокову оренду терміном на 25 років Вінницькому апеляційному адміністративному суду. Будівлю відреставрували, відбудували мансардний поверх. Також у приміщенні облаштували невелику експозицію, присвячену історичному минулому готелю.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.