Вінниця — старовинне місто. На його вуличках досі збереглися будинки з унікальними фасадами, побудовані ще у XVI столітті. За даними Вікіпедії, у Вінницькій області 166. Далі на vinnytsia-future.
пам’яток архітектури національного значення. Які саме визначні будівлі збереглися до нашого часу й радують око? Таких є чимало.
Вінницькі мури
Перше, що спадає на думку, коли згадуєш визначні архітектурні пам’ятки, — Вінницькі мури. Могутні, нескорені перипетіями долі, вони вистояли і стоять до сьогодні. Це величний історично-архітектурний комплекс, який складається з оборонних споруд і храмової будівлі. Вінницькі мури побудували ще у XVII столітті. Комплекс включає:
- Єзуїтський монастир, гуртожиток і костел.
- Домініканський монастир і костел.
- Фортечні мури, які були побудовані для захисту від загарбницьких набігів.
Єзуїтський монастир
Монастир побудували ще у XVII столітті за кошти, які пожертвували благодійники для ордену єзуїтів. Він складається з костелу, оформленого в стилі бароко з класичними рисами, конвікту, будівлі з келіями та гімназії. Центральний фасад костелу має трикутний фронтон з фільонками, який трохи виступає за основну будівлю. Ще його прикрашають величаві колони та аркові вікна з декоративними карнизами.
Домініканський монастир і костел
Ці сакральні споруди були збудовані в XVIII за ініціативи Міхала Грохольського. Проєктуванням займався італійський архітектор Паоло Фонтана. Саме тут у 1826 році святкували коронацію імператора Миколи I. Комплекс у 1832 році віддали православному духовенству, і костел перебудували у храм московського патріархату та перейменували у Свято-Преображенський собор. На його стінах досі збереглися унікальні фрески, написані в XVIII столітті. Коли помісна українська православна церква стала незалежною від Вселенського патріарха, то цей храм першим в Україні перейшов до ПЦУ.
Незважаючи на зміни верховенства, архітектура храму залишилася практично незмінною з XVIII століття. У соборі є особлива святиня — чудотворна Казанська ікона Божої матері.
Мури
З фортечних мурів до нашого часу збереглася лише цегляна башта з південною і західної частиною стін. Вони мають гранітну основу, стіни побудовані з червоної цегли. Дах на башті нещодавно відреставрували і покрили новою черепицею.
Зараз у будівлях комплексу Вінницькі мури розташовані краєзнавчий та художній музеї, державний обласний архів, Свято-Преображенський кафедральний собор та технічний ліцей. Старовинною архітектурою можна помилуватися на вулиці Соборній.
Костел Святої Діви Марії Ангельської
Це католицький храм у стилі тосканського бароко, який належить ордену капуцинів.
Його заснували в 1746 році. Костел — копія храмів Капуцинів у Сендзішові-Малопольському та Стальовій Волі (Розвадові). Його спроєктував львівський архітектор Яна де Опітц. .
Костел Матері Божої Ангельської побудований у формі латинського хреста з каплицею. До головного входу ведуть симетричні сходи. Фасад дуже простого дизайну, його прикрашають дві скульптури на фронтоні і монумент пресвятої Діви Марії над центральним входом.
Під костелом Діви Марії Ангельської та монастирем капуцинів розташоване підземелля, там навіть проводили екскурсії.
Микільська церква (Старо-Вінницький Свято-Миколаївський храм)
Це найстаріша церква міста, куполи якої видніються звідусіль у Вінниці. Будівлі більше 270 років. Храм побудований із дерева без єдиного цвяха. На перший погляд, це типова козацька церква у стилі архітектурного бароко.
За легендою, тут у XIII столітті ченцю явився святий Миколай, який сказав, що на цьому місці потрібно побудувати каплицю. Кажуть, що саме тут вінчався козацький полководець Іван Богун. Головна святиня храму — стародавня ікона святого Миколая, яка єдина вціліла після великої пожежі. Біля неї траплялися різні дива, зцілювалися хворі, жінки молилися, щоб Бог послав їм дітей, і згодом вагітніли. Дивно, що тоді вогнем були знищені всі дорогоцінні ікони з золотом та сріблом, а от ця — проста і з недорогим оздоблення вціліла. Також дерев’яні стіни церкви залишилися неушкодженими.
Перед входом до храму знаходиться його мініатюрна копія — аудіогід, який розповідає про історію церкви та навколишню місцевість. Його створили за ініціативи прихожан.
Будівля церкви має історичну цінність національного значення.
П’ятничанський замок
Це старовинна будівля, яка була побудована як оборонна споруда. Розташована в колишньому селі П’ятничани, тепер це частина міста Вінниця. Перед замком у давнину вирили рів, спорудили вал, здалеку виднілися оглядові башти. Його засновником вважають суддю брацлавського Міхала Грохольського та його старшого сина Марціна Грохольського. Багато років палацом володіла сім’я Грохольських
У самому замку було багато різних залів та величезна бібліотека. Стини прикрашали родинні портрети, була своя колекція зброї та лицарських лаштунків.
До палацу вела гарна липова алея, існувала оранжерея та великий парк. Неподалік розташовувався Чорний ліс, у якому був звіринець з оленями.
У 1918 році замок спалили. Палац було знищено.
Сьогодні на території палацу — Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр.
У Вінниці ще багато старовинних будівель, які приємно вражають своєю архітектурою. Достатньо просто прогулятися центральними вуличками міста, щоб остаточно у цьому впевнитися. Майже кожна будівля має свою неповторну історію, точно є чим полюбуватися. Наприклад, на вулиці Магістерській дуже багато старовинних будинків, серед яких є маєтки, що віднесені до визначних пам’яток архітектури. Також там розташована Вінницька дитяча художня школа з куполом та шпилями, яку вінничани називають будівля-корабель через незвичайну архітектуру.
Деякі фасади старовинних маєтків час від часу реставрують, і вони мають гарний вигляд , але, на жаль, є і геть занедбані. Сподіваємось, що всі історично важливі будинки з прекрасною архітектурою вдасться зберегти, щоб ними милувалися й наші нащадки.