П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Декомунізація в дії: вулиці Вінниці, названі на честь видатних постатей

У Вінниці десятки вулиць, названі в честь видатних письменників і громадських діячів. Особливо їх побільшало після прийняття рішень про проведення декомунізації та перейменування вулиць. І хоча пройшло вже декілька років, багато містян і досі не знають на честь кого назвали вулиці, та ким саме були чи є ці люди. Ми вирішили коротко познайомити з цими видатними постатями. Далі на vinnytsia-future.

Декомунізовані вулиці та їх нові назви

Вулиця Миколи Стаховського (вул. Суворова)

Микола Стаховський — видатний лікар та громадський діяч, який певний час проживав у Вінниці, навіть побудував будинок з невеликою власною амбулаторією.. Саме він був першим головою дипломатичної місії УНР у Великобританії. 

Вулиця Тетяни Кошиць (вул. Валентини Терешкової)

Тетяна Кошиць — талановита вінничанка, яка була відома як співачка, етнограф та активний домашній діяч. Також керувала Хором молодих українських націоналістів.

Вулиця Ігоря Костецького ( вул. 12 Грудня)

Ігор Костецький — талановитий письменник-модерніст та драматург, який народився у Вінниці. Він друкувався у багатьох відомих виданнях, а згодом заснував власне видавництво «На горі», яке спеціалізувалося на українській поезії та перекладній літературі.

Вулиця Костянтина Василенка (вул. 30-річчя Перемоги)

Костянтин Василенко — політичний та громадський діяч, меншовик, журналіст з активною громадською позицією,Генеральний секретар (міністр) праці УНР в 1917 р. Був розстріляний членами НКВС у м. Вінниця.

Вулиця Данила Галицького (вул. 40-річчя Перемоги)

Данило Галицький — князь з роду Романовичів династії Рюриковичів, правитель Галицько-Волинського князівства. Саме за час його правління був найбільший економічний розвиток та політичне посилення. Національний герой України.

Вулиця Євгена Гуцала (вул. П.Ангеліної)

Євген Гуцало — письменник-шістдесятник, який народився у Вінниці. Творив у різних жанрах:поезія, повісті, романи, новели, есе, дитячі збірки. Також він був талановитим кіносценаристом та журналістом.

Вулиця Марії Гавриш (вул. Бєлінського)

Марія Гавриш — відома плавчиня, яка народилася у Вінниці, брала участь у літніх Олімпійських іграх 1952 року, переможниця багатьох міжнародних спортивних змагань, майстер спорту, чотирикратна чемпіонка України з плавання серед ветеранів.

Вулиця Дмитра Марковича (вул. Димитрова)

Дмитро Маркович — громадський та політичний діяч, юрист, письменник, який займався українським просвітництвом. У 1917 році став Головним прокурором, згодом — членом Сенату при правлінні Української Центральної Ради. З 1919 року — міністр юстиції УНР.

Вулиця Анатолія Свидницького (вул. Дундича)

Анатолій Свидницький — український письменник-класик, який народився у Вінницькій області. Його творчість мала патріотичну спрямованість, він виступав за боротьбу з царським режимом. Також письменник написав перший український сімейний роман «Люборацькі».

Вулиця Генерала Дерев’янка (вул. Жукова)

Дерев’янко Кузьма Миколайович — герой України, військовий діяч, який від імені СРСР приймав капітуляцію Японії у 1945 році, що свідчило про закінчення Другої Світової війни.

Вулиця Ігоря Сікорського (вул. Журавльова)

Ігор Сікорський — видатний авіаконструктор, який спроектував багато легендарних літаків, серед яких «Ілля Муромець», який встановив світовий рекорд по вантажопідйомності. Також він створив перший у США літак-амфібію. У 1916-1917 роках жив у Вінниці та був інженером ескадри повітряних кораблів. Після еміграції у США заснував власну конструкторсько-будівельну компанію «Sikorsky Aircraft».

Вулиця Леся Курбаса (вул. Затонського)

Лесь Курбас — видатний український режисер, актор, народний артист УРСР, який заснував філософський  театр «Березіль». У 1937 році був звинувачений в участі у контрреволюційно-терористичній Українській військовій організації та репресований.

Вулиця Дмитра Майбороди (вул. Збишка)

Дмитро Майборода — підполковник ЗСУ, герой України, військовий пілот, командир екіпажу літака Ан-26, який народився у Вінниці. У 2014 році його літак підбили у повітрі під час бойового завдання, він наказав екіпажу евакуюватися. А сам  разом з другим пілотом ціною власного життя відвели літак від населеного пункту.

Вулиця Омеляна Грабця (вул. Зорге)

Омелян Грабець — військово-політичний діяч , відомий під псевдонімом «Батько», полковник УПА. Саме він командував партизанською группою УПА-Південь у Хмельницькій та Вінницькій областях, вони здійснили багато успішних повстанських операцій, загинув у бою з батальйоном НКВС.

Вулиця Генерала Безручка (вул. Зубриліна)

Марко Данилович Безручко — генерал-хорунжий армії УНР, один з командирів відомої військової операції «Дива на Віслі», яка допомогла зберегти незалежність Польщі. .написав книгу «Українські Січові Стрільці на службі Батьківщині».

Вулиця Миколи Ващука (вул. Квятека)

Ващук Микола Васильович — герой України, ліквідатор аварії на ЧАЕС, який один із перших гасив пожежу в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року. Отримав надто високу дозу опромінення і помер через декілька днів після катастрофи.

Вулиця Миколи Оводова (вул. Козицького)

Оводов Микола Васильович — колишній мер міста Вінниця (з березня 1899 до 1917 року), лікар. Саме за час його господарювання місто отримало соціальний та економічний розквіт:запустили першу чергу водогону, побудували народний дім, театр, готель «Савой», оновили трамвайне сполучення, заклали міський парк, почала діяти телефонна станція.

Вулиця Петра Ніщинського (вул. Колгоспна)

Петро Ніщинський — уродженець Вінницької області, видатний композитор, талановитий поет. Він є автором відомої музичної картини «Вечорниці», а також переклад на українську мову декілька творів давньогрецьких класиків.

Вулиця Івана Миколайчука (вул. Ф.Кона) 

Іван Миколайчук— видатний український актор та кінорежисер. Знімався у нашумівшому фільмі «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова, також грав Тараса Шевченка у кінострічці «Сон». У його фільмографії 34 ролі. Також Іван Миколайчук написав 8 сценаріїв та виступив режисером кількох творів.

Вулиця Олексія Береста (вул. Конєва)

Олексій Берест — герой України, лейтенант Червоної Армії, саме він свого часу встановив Прапор Перемоги на даху Рейхстагу в Німеччині. Героїчно загинув, рятуючи дитинну з-під коліс поїзда.

Вулиця Олеся Гончара (вул. Корнійчука)

Гончар Олесь (Олександр) — письменник та літературний критик, голова Спілки письменників України. Написав низку новел, трилогію «Прапороносці» та роман «Собор». Його творчість перекладена на 67 мов світу.

Вулиця Валентина Отамановського (вул. Зої Космодем’янської)

Валентин Отамановський — відомий історик та краєзнавець, громадський діяч. Він заснував таємну організацію «Братство самостійників», був депутатом УЦР, брав участь у бою під Крутами. Валентин Отамановський багато часу приділяв дослідженню Вінниці, саме він створив перше в Україні історико-правове монографічне дослідження міста.

Вулиця Академіка Буняковського (вул. Крупської)

Буняковський Віктор Якович — відомий вчений, талановитий математик, який народився у Вінницькій області. Був віце-президентом  Петербурзької Академії Наук. Його винаходи:прилад для додавання квадратів,  планіметр та пантограф. Також Віктор Якович є автором праці «Основи математичної теорії ймовірностей».

Вулиця Бернарда Претвича (вул. Куйбишева)

Бернард Претвич — один з засновників козацтва, військовий діяч, який прославився своїми виграшними битвами проти татар. Саме він організував оборону та захистив м. Вінницю від татарського набігу в 1540 році.

Вулиця Євгена Патона (вул. Лазо)

Євген Патон — видатний вчений, академік, який спеціалізувався на мостобудуванні та зварювальних процесах. За його проектами побудували декілька відомих в Україні мостів. Вчений зробив вагомий внесок у обороноздатність СРСР під час Другої Світової Війни.

Вулиця Олександра Довженка (вул. Ленінградська)

Довженко Олександр Петрович — талановитий письменник та кінорежисер, якого вважають класиком світового кінематографа. Він був керівником Київської кіностудії, за життя отримав багато різних премій та нагород. Олександр Довженко є автором відомих творів «Зачарована Десна», «Україна в огні» та  фільмів «Арсенал», «Земля» та ін.

Вулиця Агатангела Кримського (вул. Ленських подій)

Агатангел Кримський — відомий історик, вчений, мовознавець, автор підручників з історії та літератури Сходу, академік Української Академії наук. Його ім’я занесено до переліку видатних діячів світу ЮНЕСКО.

Вулиця Марії Литвиненко-Вольгемут (вул. Литвиненка)

Марія Литвиненко-Вольгемут — українська оперна співачка, народна артистка СРСР, педагог. Виступала в театрах Києва, Вінниці, Петрограда, з 1944 року стала професором Київської консерваторії.

Вулиця Миколи Амосова (вул. Медведєва)

Микола Амосов — видатний хірург, академік, новатор торакальної та кардіохірургії, доктор медичних наук. Він заснував першу в Україні клініку серцевої хірургії, де почав проводити операції на серці зі штучним кровообігом. Саме він вперше в СРСР зробив протезування мітрального клапана, вперше в світі створив і почав використовувати антитромботичні протези клапанів серця.

Вулиця Митрополита Петра Могили (вул. Михайличенка)

Петро Могила — український громадський та церковний діяч, митрополит Київський, Галицький і всієї Русі. Він опікувався храмами Вінниччини, займався просвітницькою діяльністю. Петро Могила відбудував декілька церков, за його ініціативи склали перший православний катехізис. Його канонізували Українські Православні Церкви усіх конфесій.

Вулиця Богдана Ступки (вул. П.Морозова)

Богдан Ступка — видатний український актор театру та кіно, герой України, Народний артист СССР. Його фільмографія складає близько 100 фільмів, ще більше ролей артист зіграв на сцені театру. Актор отримав 15 кінонагород, його вклад в український кінематограф беззаперечний.

Вулиця Івана Пулюя (вул. Павленка)

Іван Пулюй — український винахідник, фізик, перекладач. Досліджував катодні та X-промені, перший з їх допомогою зробив знімок кістки руки, винайшов фосфоресцентну лампу. Також Іван Пулюй був перекладав Біблію українською мовою.

Вулиця Олександра Кошиця (вул. Паризької Комуни)

Олександр Кошиць — український композитор та диригент, який успішно гастролював Європою там був у Турне в Америці. Його діяльність вагомо піднесла імідж української культури у світі.

Вулиця Миколи Зерова (вул. Пархоменка)

Микола Зеров — український поет-неокласик, перекладач. Його переслідували більшовики та звинувачували в участі в терористичних націоналістичних організаціях, сфальсифікувавши свідчення поета засудили та відправили у Соловки, згодом Миколу Зерова розстріляли у Карелії.

Вулиця Івана Бойка (вул. Плеханова)

Іван Бойко — офіцер-танкіст, який двічі отримав звання Героя Радянського Союзу. Народився у Вінницькі області. Відзначився у битві за Козятин, а також у ході Житомирсько-Бердичівської операції під час радянсько-німецької війни.

Вулиця Івана Сірка (вул. Повстання броненосця «Потьомкін»)

Іван Сірко — видатний полководець, кошовий отаман Запорозької Січі, у другій половині 50-х років став Вінницьким полковником. Має на своєму рахунку десятки вдалих антиосманських походів,  про нього складають легенди так казки.

Вулиця Олени Пчілки

Ольга Петрівна Косач — українська письменниця, перекладач, меценатка, мати Лесі Українки. Написала багато популярних дитячих творів, а також переклала десятки робіт світових класиків. Також Олена Пчілка зробила значний вклад у дослідження українського фольклору та етнографії.

Вулиця Академіка Вернадського (вул. Постишева)

Вернадський Володимир Іванович — видатний вчений, природознавець, засновник Української Академії Наук, професор Сорбонни. Його ыдеъ збагатили науку та вплинули на формування екологічної свідомості.

Як ви бачите, всі на честь кого перейменували вулиці, дійсно були видатними постатями. Це люди з великої букви, українці, якими треба пишатися та ставити в приклад.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.