Вінниця – місто контрастів та несподіванок. Кожна вулиця, будинок, підвал можуть ховати в собі якісь несподіванки: підземні ходи, вікові таємниці, паранормальні явища.
Таким місцем, яке багате на цікаві історичні моменти, може бути і Вінницька психіатрична лікарня імені академіка О.І.Ющенко. Лікарня відкрила свої двері для майбутніх пацієнтів у далекому 1897 році. На той час в наявності було 720 ліжок.
Від самого початку
Лікарі від того часу і по сьогодні готові професійно надавати послуги із спеціалізованої психіатричної допомоги для місцевого населення.
За весь час існування лікарні в ній працювали видатні лікарі, які неодноразово вписували свої досягнення та імена в історію.
- Кузнецов В. П.,
- Ющенко 0.І.,
- Країнський І. В.,
- Колотинський С.Д.,
- Дарашкевич Л.Л.,
- Бойно-Родзевич Г.Г.,
- Стрільчук І. В.,
- Ремига А.Л.,
- Зайцев 0.0.,
- Голубцов Ф.О.,
- Мар’янчик Р.Я.,
- Мізрухін І.А.,
- Альперович П.М.
- Слічний І.В.,
- Сінкевич А.І.,
- Обухова Є.О.,
- Гарцев Т.С.,
- Файнгольд М.В.,
- Мисовська Т.П.,
- Катранова К.В.,
- Муляр Д.В.,
- Ольхова Я.С.,
- Шемчук М.І.
Сама лікарня складається із старовинних будівель та старого маєтку. Навколо самої території розташовано великий парковий комплекс.
Будівництво лікарні було розпочато ще за указом Катерини Другої. Вінниця була обрана через те, що поєднання хвої, річки, та мальовничих просторів зіграло на користь.
Територія лікарні сягає великих масштабів. До неї можливо дістатись як від ринку “Врожай” (боковий вхід) так і від зупинки на вулиці Зодчих (центральний вхід). Така відстань у чотири трамвайні зупинки допомагає дістатись до лікарні у швидкий спосіб майже з будь якої сторони міста.
Лікарня руйнувалась двічі за свою багаторічну історію. Подейкують, що під час Великої Вітчизняної війни на території самої лікарні фашистськими військами було зроблено для фюрера велике казино. Це одна з двох “ниточок”, які пов’язують Вінницю та Вінницьку область із Адольфом Гітлером. Перша, звісно, ставка “Вервольф” у Стрижавці. Але про це якось згодом.
Атмосфера та естетика
За територією самої лікарні, окрім маленького кладовища, є територія, яку обожнюють вінничани. З висоти відкривається чудовий казковий вид на річку Південний Буг, інші частини міста, безмежність простору. Для любителів екстремальних пригод є можливість доволі небезпечного спуску до самої річки, під скали. Місцина має дуже великий попит на відвідування місцевих творчих ентузіастів та любителів поспівати з друзями у вогнища.
На сьогоднішній день навколо території лікарні за декілька років з маленької цеглинки виросло декілька приватних будинків та будується житловий комплекс.
З етичних міркувань, та через ковідну ситуацію, до самої лікарні звичайні відвідувачі заходили не можуть, але прогулялись по її аллеям для вінничан не проблема. Серед самого парку, окрім дерев та лавок, є можливість нагодувати місцевих пташок, білок, собак. Посеред довгого центрального “коридору”, який веде до корпусів лікарні, є невелика галявина, де часто гуляють молоді мами із новонародженими.
Естетичну зацікавленість викликають і розташовані на території виставки із велетенських писанок, дивакуватих скульптур, фонтанів, великого гербу України, скульптур казкових героїв народних та закордонних казок та мультфільмів.
Місцевий сфінкс і піраміда, яка лікує організм людини за часом, викликають великий ентузіазм у любителів селфі.
Творчий підхід до оформлення навколишнього середовища перетворює лікарню у музей під відкритим небом.
Кожне місто має свої секрети. То давайте хоча б одне буде потрохи відкривати нам свої таємниці, навіть якщо це звичайна лікарня. На перший погляд.