Неділя, 19 Травня, 2024

Інноваційно-технологічний парк “Кристал” у Вінниці: особливості, цілі, перспективи

Інновації у 21 столітті стали звичним явищем, без якого не можна уявити собі життя. Проте не всі міста відрізняються високою технологічністю. Щоб Вінниця в цьому питанні не відставала від інших українських обласних центрів, а може, й перевершувала їх, влада міста вирішила побудувати тут перший в Україні інноваційно-технологічний парк “Кристал”. Далі розповідаємо про деякі деталі цього проєкту на vinnytsia-future.com.ua

Особливості

На всю екосистему було виділено приблизно 8500 квадратних метрів, прилегла територія займає 4370 м2. Що в неї входить:

 • Fab Lab. Це майстерні, де охочі можуть безкоштовно займатися. Тут можна знайти необхідне обладнання й інструменти, роздрукувати щось на 3D-принтері, вирізати, зібрати тощо.
 • ІТ-школа. Місце, де можна почерпнути знання про інформаційні технології.
 • Дитячий техноцентр. Юні відвідувачі отримують змогу вивчати інновації змалку.
 • Офіси з 500 працівниками.
 • Коворкінг-кімнати. Там можна спільно виконувати роботу над якимось інноваційним проєктом.
 • Конференц-зала.
 • Переговорні кімнати.
 • Публіічні простори.
 • Лаунж-зони, тобто місця, де можна відпочити і поспілкуватись.
 • Центр розвитку підприємництва.
 • Фудкорт, тобто зона харчування.
 • Автомобільний паркінг, розрахований на 41 місце.
 • Станції зарядки для електромобілів (6 місць).

Як бачимо, ідея була створити максимально комфортні умови для розвитку інноваційного бізнесу в регіоні. Але не лише в цьому.

Цілі

Щоб краще зрозуміти цілі проєкту, уявімо собі, що якийсь молодий чоловік у Вінниці придумав інноваційне рішення в певній сфері життя. Чи зможе він довести до кінця задумане? Чи залишиться в рідному місті? Чи буде змушений для цього переїжджати, наприклад, у Київ? Якщо умови створені, результат буде і не знадобиться змінювати місце проживання.

Тож ІТП “Кристал” задумано, щоб розробляти технологічні рішення, створювати й масштабувати стартапи, усіляко розвивати технологічні індустрії у Вінниці. Робити це потрібно максимально швидко, тому необхідна була матеріальна база. Додатковий плюс – створення нових робочих місць. Ну а глобально парк має сприяти розвитку інноваційної економіки в області.

Історія і перспективи

Цей проєкт є муніципальним, тобто створеним з ініціативи місцевої влади. З 2018 року його почали реалізовувати, а допомогли в цьому, особливо на першому етапі, польські партнери. Проте по ходу будівництва виникли проблеми – з початком повномасштабної збройної агресії Росії його довелося на деякий час заморозити.

Усе ж у липні 2023 року для відновлення будівництва виникли необхідні умови – знайдені спонсорські кошти. Місто подало заявку на участь у заході під назвою “Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів”, виграло грант і отримало від німецької організації GIZ Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit 800 тисяч євро, призначені на те, щоб завершити проєкт. 

“Технологічний парк стане майданчиком для концентрації талантів, знань і технологій”, – говорилося в репортажі каналу Віта у 2019 році. Також кореспондентка додала, що 6 університетів міста виявили свою зацікавленість у ньому, підписавши меморандум про співпрацю.

Світовий досвід доводить, що розвиток міста і регіону неможливий без розвитку інноваційної діяльності та інформаційних технологій. Але для цього потрібні ресурси, а їх через різні обставини може бракувати. Та при належному ставленні кошти можна знайти, а далі залишається лише грамотно їх використовувати. З урахуванням унікальності технологічного парку, принаймні в масштабах України, Вінниця має всі шанси бути серед лідерів розвитку сфери IT і інновацій. Місце розташування ІТП “Кристал” – вулиця 600-річчя, 21.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.