Понеділок, 14 Жовтня, 2024

Підводний дрон замість водолазів: як Ладижинська ТЕС обстежує гідротехнічні споруди

Українські ТЕС є одними з найголовніших ланок української енергетики, що забезпечують стабільність енергосистеми. Ладижинська ТЕС була збудована у 1972 році, а з 2012 року є структурним підрозділом «ДТЕК Західенерго». Всю вироблену електроенергію теплоелектростанція відпускає в об’єднану енергосистему України. Далі на vinnytsia-future.

Від початку роботи станції керівництво та працівники знаходились у пошуках нових методів удосконалення роботи станції. Одним з них стало використовування спеціальних підводних дронів для обстеження підводних частин гідротехнічних споруд і гідромеханічного обладнання та проведення  інших підводно-технічних робіт.

Перевірка стану гідротехнічних споруд — це безпека експлуатації всієї станції

З заснуванням станції і введення її в експлуатацію всю технічну роботу під водою виконували водолази, які могли своєчасно обстежити конструкції, перевірити відсутність руйнувань, зміщення елементів чи появу тріщин та провести необхідні технічні роботи,  наприклад, очищення від сміття або діставання  утоплених предметів невеликих за розміром. 

Для таких відповідальних завдань промисловим альпіністам необхідно було створити  безпечні умови праці, що потребувало витраті значних ресурсів.

Переваги використання дронів

Підводний дрон вперше з’явився на Ладижинській теплоелектростанції у 2021 році. Модель Chasing M2, що допомагає швидко і точно отримати необхідні виміри й інформацію про стан гідроспоруд. Одночасно нововведення почало використовуватись на Криворізькій та Бурштинській ТЕС. Новітній підводний безпілотник в оснащенні має професійну оптичну камеру, потужне підсвічування та лазерне вимірювальне обладнання, завдяки чому працівники станції можуть отримати якісну картинку дна та елементів споруд,  визначити обсяги та локації для проведення необхідних робіт.  Дрон має карбоновий корпус, який захищає його від зіткнень та запилення. 

Керування відбувається за участі пілота-фахівця, який знаходиться на суші. На основі даних, отриманих з пристрою, приймається рішення про необхідність ремонту. Також можна організовувати цифровий архів для слідкування за технічним станом будівель і споруд.

Дрон використовується для обстеження стану тунелів, дна ковша глибинного водозабору, бетонних укосів дамби ставка-охолоджувача та інших завдань, що колись виконували водолази. Але у людей обстеження могло займати декілька днів, з використанням дрона питання займає декілька годин. До того ж техніка дозволяє отримати більш чіткі виміри, ніж за звичайних оглядів водолазами, зокрема й охопити ті локації, куди працівники фізично не можуть дістати. Наприклад, труби діаметром 60-70  сантиметрів, які за допомогою підводного дрона можна оглянути і зовні, і зсередини.

На Ладижинській теплоелектростанції в першу чергу обстежили дно глибинного водозабору на Береговій насосній станції, куди вода поступає прямо з водосховища, що поступово приводить до замулення дна піском, сміттям, рослинними та тваринними рештками.  Використання підводного “помічника” дозволяє безпечніше, технологічніше та ефективніше розв’язати поставлені задачі, скоротити витрати коштів та часу на діагностичні та ремонтних роботах в будь-яку пору року.   Залучення дрона сприяє своєчасному виявленню та усуненню недоліків на тих етапах, коли ушкодження ще незначне  і не призвело до критичної ситуації. 

Таке використання інноваційних технологій допомагає економити час на обстеженні та ремонті обладнання, що позитивно впливає на ефективну роботу ТЕС і є запорукою стабільності всієї енергосистеми України.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.