Неділя, 19 Травня, 2024

Музей історії авіації та космонавтики на Вінниччині

Палац Грохольських, або П’ятничанський замок відомий не тільки як цінна архітектурна пам’ятка. В середині XIX століття маєток перейшов від Грохольських до Можайських і став центром історичного розвитку інноваційних проєктів в галузі  авіації та космонавтики, на основі якого й було створено музей на другому поверсі палацу Грохольських-Можайських. Далі на vinnytsia-future.

Як українець злетів раніше за братів Райт

Музей історії авіації був заснований у травні 1971 року. Музей названий на честь Олександра Можайського, що є українським вихідцем з династії морських офіцерів. Олександр проживав у Вороновицькому палаці з 1869 по 1876 рік. Працював брацлавським суддею, а у вільний час проводив спостереження за птахами, вивчаючи  закони аеродинаміки та досліджуючи можливості горизонтальних польотів, аби в майбутньому спробувати підкорити небо. Після трьох років праці та випробувань Олександр Федорович зміг сконструювати велетенського повітряного змія, який зміг би підняти людину у повітря, якщо його прив’язати до воза з трійкою коней. Цей проєкт став прототипом найпростішого планера.  

Всі досліди, розрахунки й експерименти проводив у Вороновиці, випробовуючи свої моделі на пагорбі на березі Південного Бугу, за результатами яких у 1876 році спроєктував першу модель літака з гвинтом-пропелером.

Конструкція літака Олександра Федоровича складалась з п’яти елементів, які наявні в кожному сучасному літальному транспорті. Це  фюзеляж, шасі, хвіст, крило і двигуни. Навіть у моделях братів Райт не було корпусу, шасі і хвоста, а їх перший політ відбувся тільки у 1903 році.

Свій перший літальний апарат Можайський зберігав на дачі в Потуші до 1919 року, коли під час військового повстання місцеві жителі підпалили дачу разом з винаходом. Олександр Можайський не встиг запатентувати свій проєкт і довгий час про нього нічого не було відомо. Тільки в середині XX століття після дослідження архівів та виявлення документів з описом літака стало відомо про існування такого українського інженера та авіаконструктора як Олександр Можайский. Аби вшанувати пам’ять винахідника і передати його досягнення наступним поколінням у Вороновицях відкрили музей, що назвали у його честь.

Експозиція музею

Музей розміщується у трьох великих залах другого поверху палацу Грохольських. Перша експозиція називалась “Від Можайського до Гагаріна” і складалася з близько 650 елементів. 

У 1998 музей зазнав перебудови та змінив назву на “Вороновицький музей історії авіації та космонавтики України”. Експозиція висвітлює основні здобутки та нововведення в українській авіації в періоди її зародження та початкового розвитку, сучасний стан галузі, а також внесок українських спеціалістів у розвиток космонавтики. 

Колекція нараховує понад тисячу елементів, серед яких документи, книги світлини, зменшена копія місяцехода, макети перших літальних апаратів Можайського та братів Райт, спорядження сучасних пілотів, особисті речі, що належали Олександру Федоровичу, а також ще одному українському льотчику та винахіднику Степанові Гризодубову. Інформаційні стенди розповідають про відомих авіаторів та авіаконструкторів, які на почату XX століття жили і розвивали сферу авіації в Україні, серед яких Іван Іванович Сікорський, Костянтин Олександрович Калінін, Дмитро Павлович Григорович, та пілоти Михайло Никифорович Єфімов, Сергій Ісайович Уточкін, Петро Миколайович Нестеров, Євграф Миколайович Крутень та інші.

В музеї зібрані також відеокасети з документальними фільмами, серед яких  “З історії розвитку авіації ХХ століття”, “Ю. Гагарін — секретний звіт”, “Леонід Каденюк — зустріч”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.